Întrebare recomandată | December2023 a întrebat:

Cum scap de raceala rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia un parasinus

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți rapid. Răceala este o viroză. Virușii nu pot fi tratați cu antibiotice, că nu le pasă. Astfel trebuie să lupte organismul cu ei. Repaus, pe cât este posibil, antiinflamatoare, și pentru scăderea temperaturii, hidratare suficientă.

| ReddY25 a răspuns:

Pills

| Yasmin875 a răspuns:

Ia Augmentin sau Parasinus.

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru Yasmin875):

Augmentin este antibiotic. Ce treabă are cu răceala?

| Yasmin875 a răspuns (pentru SydneyFunnelWeb):

Eu așa am scăpat.

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru Yasmin875):

Așa ai scăpat doar de niște bani. Antibioticele sunt absolut inutile contra răcelilor, fiindcă răceala nu are cauză virală.

| Yasmin875 a răspuns (pentru SydneyFunnelWeb):

Da, prima variantă e doar prin recomandarea medicului personal.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Nu există "rapid". Poți doar ameliora simptomele. Pastilele pe baza de ibuprofen sunt bune pentru asta.

| Sssofia a răspuns:

Pastile, ceai, vitamine...

| Ionut632 a răspuns:

Ia pastile parasinus paduden etc.

| ReedDom a răspuns:

Multe ceaiuri fierbinti, aspirine, si pastile pentru raceala de la cea mai apropiata farmacie. In 2 - 3 zile este gata, daca spui tu ca este doar o "raceala". Acuma rapid, posibil ca trebuie sa faci nu stiu ce chestii de pe internet care costa multi bani si eu zic ca cel mai ok este varianta mea, cea mai folosita, si sa ai un sistem imunitar puternic, sa mananci bine si sa te imbraci bine iarna. Nu este greu deloc sa fii un om sanatos. Doar trebuie sa ai putina grija la unele lucruri.

| Nemaiazzz a răspuns:

Vitamina C 1000