| AmintiriDureroase a întrebat:

Cum scap de spuzeala pana luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| cristinicamititica a răspuns:

Uite cateva idei de pe un site:

REMEDII PREGATITE ACASA PENTRU SPUZEALA
Stati in incaperi racoroase sau faceti bai reci.
Puneti putina de ovaz in cada plina cu apa, apoi faceti baie folosind acea apa.
Aplicati la nivelul zonelor afectate pudra de talc sau pudre naturiste fara parfum. Administrati acest remediu de 4-5 ori pe zi.
Masati portiunea de piele afectata cu niste cuburi de gheata.
Aplicati pasta de faina din fasole garbanzo la nivelul portiunilor de piele afectate si lasati-o sa se usuce.
Amestecati 4-5 linguri de argila, 2-3 linguri de apa de trandafir si apa curata. Aplicati pasta rezultata la nivelul portiunilor de piele afectate si lasati-o sa actioneze timp de 2-3 ore pana cand se usuca. Dupa aceasta perioada indepartati pasta cu apa rece.
Aplicati la nivelul portiunilor de piele afectate o pasta realizata prin amestecul a 20-25 de frunze de neem cu apa. Lasati acest remediu sa actioneze pana cand se usuca.
Aplicati un burete de bmbac inmuiat in apa la nivelul portiunii afectate, pana cand pielea nu mai poate absorbi apa din burete. Repetati acest remediu de 2-3 ori pe zi.