Întrebare recomandată | Alin15022000 a întrebat:

Cum scap de unghia încărnata?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: NU FOLOSI PANTOFI STRAMPTI doar lati, comozi, care nu preseaza degetele laolalta!
Sa rotunjesti colturile unghiilor la taiere.
Sa faci zilnic baie in apa calda pentru relaxarea si inmuierea degetelor. Dupa cateva luni, unghia nou-crescuta se va indrepta la normal.

Ca ultima solutie, apeleaza la un pedichiurist bun sau la un chirurg, cu experienta in domeniu.

| anonimg a răspuns:

Dacă nu poți rezolva problema acasă, o poti rezolva la medic.
Te duci la medicul de familie si acesta iri va da trimitere la un specialist.
Coltul unghiei nu trebuie tăiat niciodată până la carne. Trebuie să te obișnuiești să lasi unghia si colturile acesteia mai mari. Unghiile trebuiesc tăiate estetic, chiar dacă asta înseamnă să le tăiem mai des.

| Andersen2k18 a răspuns:

Operatia e singura solutie, nu dureaza mult maxim o ora.

| Alin15022000 explică (pentru Andersen2k18):

Am fost de două ori, și creste la loc unghia

| alexwahl a răspuns (pentru Alin15022000):

Inseamna ca : DE 2 ORI NU A FOST FACUTA BINE. Mie mi-a intrat degtul in putrefactie, iar pana la urma am fost nevoit sa merg la doctor.M-au operat de urgenta si mi-a trecut. Eu am fost operat in Germania. Nu folosi incaltaminte stramta.