| midnight_2375 a întrebat:

Cum se absoarbe cel mai repede calciul in sange? Sau din ce alimente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Lactatele au foarte mult calciu.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Lapte, branza, urda [lactate]

| bogy a răspuns:

Din cate stiu calciul se absoarbe mai bine din produsele lactate fermentate (ex:iaurt) decat din lapte crud.si pentru a se fixa in oase este nevoie sa te expui la soare periodic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obligatoriu cu vitamina D3.

| midnight_2375 explică:

Si din ce alimente luam vitamina D3?

soothe
| soothe a răspuns:

Lactate si ciorba de oase - picioare de vita, porc sau sau de gaina(fierte mult cu o lingura de otet - supa se degreseaza)