| alina_6005 a întrebat:

Ce alimente sunt vegetariene? repede funda si vot

6 răspunsuri:
| doroteea a răspuns:

Orice nu contine carne, lapte si ouahappy.

| Lavy a răspuns:

Soia,legume,fructe vegetarian inseamna ca nu mananci carne!

| MissL a răspuns:

Toate alimentele sunt vegetariene, mai putin carnea, de orice fel,
e ca si cum ai tine post daca esti vegetarian,eu asa stiu thinking
soia,seminte, porumb, floarea soarelui, in, painea thinking

| Deea3 a răspuns:

Orice nu contine lapte,carne,oua
exemple de alimente vegetariene:soia,salata, cartofi prajiti, naturi etc. fundita te rog?

| ēน a răspuns:

Oricee ce nu continee lapte,carne,oua.exp de alimente vegetariene:soia,salate,ceai,cartofi prajiti, piure, copti...

| Alexandra9909 a răspuns:

* Cereale integrale: 6-11 porții/zi
O portie este: o felie pâine, 1/2 cană cereale fierte, 3/4 cană cereale uscate, 1/2 pate fierte, 1/4 cană granola (Musli).
* Legume: 3-5 porții/zi
O portie este: 1 cană verdețuri crude, 1/2 cană legume crude tăiate, 1/2 cană legume gătite, 3/4 cană suc legume.
* Fructe: 2-4 porții/zi
O portie este: 1 fruct integral de mărime medie, 1/2 cană fructe din compot, 1/4 cană fructe uscate, 1 cană fructe de pădure, 3/4 cană suc de fructe.
* Leguminoase, nuci, semințe: 2-3 porții/zi
O portie este: 1/2 cană leguminoase gătite, 1/3 cană nuci (alune), 2 linguri unt de alune, 1/4 cană semințe, 2 albușuri de ou, 1/2 cană tofu, 1/4 cană înlocuitori carne.
* Lapte și derivate lactate degresate: 2-3 porții/zi
O portie este: 1 cană lapte degresat, 1 cană lapte de soia, 3/4 cană brânză de vaci, 45 g brânză de telemea, caș 1 cană iaurt.
funda?