| SalutTpu a întrebat:

Cum se corecteaza miopia?
Daca ochelarii au protectie pentru calculator drioptriile pot creste stand la calculator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Mai inainte am raspuns la o intrebare asemanatoare:
http://www.tpu.ro/......-funda-d/.
Sa-ti raspund acum la a doua intrebare. Deci, dioptriile oricum vor creste in timp (vorbim de luni-ani de zile), dar nu atat de repede. Este foarte bine sa porti niste ochelari cu lentile speciale de protectie pentru calculator. Si eu am o pereche, si pot sa spun, ca ochii mei sunt mereu relaxati si odihniti, cu toate ca petrec foarte mult timp in fata calculatorului.
Succes! Numai bine!

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, bineinteles. Ochelarii te vor ajuta negresit. Dar atentie, nu te astepta, ca miopia se va corecta, nu va fi asa! Cat timp o sa porti ochelarii, o sa vezi bine, atat. In rest ochelarii te vor ajuta, ca dioptriile tale sa nu creasca prea repede. Deci nu e un tratament, ci mai degraba o necesitate, care mai si stopeaza un pic degradarea vederii.
Iar operatia o poti face doar in cazul dioptriilor foarte mari, peste 3-3, 5.
Cel mai bine ar fi sa consulti un oftalmolog, iar dupa iti poti comanda si ochelarii. Succes! Numai bine!

| SalutTpu explică:

@NOname
Dar daca am -1? In aceasta situatie se poate corecta cu ochelari nu?