| Andra10 a întrebat:

Cum se creeaza un tic si de ce? Este ceva grav daca ai anumite ticuri des? Ce poti sa faci pentru. a scapa de acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MadrYx a răspuns:

Ticul este o preocupare a sistemului nervos, si tine de subconstient. Grav este doar in cazul in care faci diverse actiuni involuntate stimulate de tic, fara sa iti dai seama.
Daca iti dai seama cand le faci, incearca sa te opresti gandindu-te ca, fara sa vrei, poti face in public diverse gesturi ce ar fi rusinoase, si te-ar face sa te simti prost, vazand ca ceilalti se uita la tine.