| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce puteti spune despre acidul lactic care se aduna dupa ce faci sport in anumite zone?
Creeaza dureri nu?
Cum mai poti scapa de el sau sa-l raspandesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Da, creeaza dureri, se numeste febra musculara. Nu trebuie sa faci nimic deosebit, eventual sa iti stimulezi muschiul respectiv (unde s-a acumulat acid lactic, adica unde ai febra musculara) dupa cateva zile daca nu iti trece de la sine. Oricum va trece de la sine in maxim 7-8 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand citesti pe internet porcarii, o sa-ti pui mereu intrebari de-astea:
aoleu, oare cum stau cu serotonina?
dar cu acidul lactic?
oare prolactina cat o am?
Oare ce e aia prolactina?
Si cauti pe internet si gasesti.
Medicamente pentru reglarea prolactinei.
Medicamente pentru reglarea acidului lactic.
si asa mai departe.
Ce nu stii, nu te omoara.
Stateau cu niste prieteni odata la un gratar la mine,
si incepe una, ca a fost la doctor ca nu stiu ce hormon, ca prolactina, ca alti 99999 de hormoni.
In seara aia m-am speriat si am zis, ba ia stai, da eu oare cat am valoarea, care e valoarea normala, si in loc sa dorm linistit, stateam sa bat pe google ce e aia prolactina (asta mi-a venit mie acum in minte, dar erau mai multe ), da, si in loc sa dorm linsitit, stateam speriat, si ma gandeam, ba daca nu stiu ce hormon sau proteina, mai mult decat trebuie?
Nu mai bine o ignoram eu pe aia, si ma duceam la baie, sau ii ziceam ca am treaba si ma duceam sa vorbesc cu altcineva? laughing))

Te trezesti dimineata, cantand, iti faci cafeaua, deschizi geamu, pac pac, incepi ziua bine.
Te duci la munca, si pana in pauza de masa, aceeasi stare de spirit, nu te poate darama nimic.
Cand vine colegu la masa la tine si din vorba in vorba zice, ba, tu cum stai cu prolactina? ca eu am fost la medic si e grav, trebuie sa ma operez, dupa cum scriu aia pe romedic.
Si dintr-o data ma fac ca varu la fata si zic, sfinte sisoe, oare eu sunt bine? ca si eu aveam simptome de-astea de ma durea capu cateodata.
Si imi strica toata saptamana.

| gogu220 a răspuns:

Dacă vreai să scapi mai repede de acestă febră musculară, pui nişte comprese cu apă caldă în care ai dizolvat sare Epsom (MgSO4) sau sulfat de magneziu, găseşti la orice farmacie.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Practic acidul lactic este rezultatul rezidual al mușchiului. Cu cat lucrezi mai mult un mușchi, cu atât se adună mai mult acid. Ca sa treacă, sunt multe variante, dar câteva sunt simple. Este acid, acid +baza=apa deci niște praf de copt / bicarbonat ajuta. Freci zona cu astea si trece repejor.