| Elena_Cristiana_1983 a întrebat:

Cum se desfasoara o sedinta la psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ImCalledLamă a răspuns:

Iti zic toti pasi:* Mai intai te asezi pe un scaun si vorbesti putin despre tine. Dupa o sa te intrebe ce ai patit si pentru un raspuns cat mai bun si care sa te ajute mult mai bine trebuie sa zici povestea de la inceput nu de exemplu imi e frica de caini. Trebuie sa spui de la ce a pornit frica intelegi tu. Poti face si niste teste de personalitate sau un gen ciudat de a descoperi cauza problemei: iti arata niste imagini si trebuie sa faci o povestioara pentru fiecare. Fara sa vrei o sa descrii exact problema prin acele povesti. La mine au fost 13 imagini cu niste catelusi, un leu bosumflat o camera goala cu un pat, un iepuras bolnav si altele, poate la tine vor fi alte imagini. Si nu iti fie frica si un lucru foarte important: sa vorbesti deschis pentru a rezolva problema. Succes! :* :* Funda?

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Si cat dureza o sedinta?

| ImCalledLamă a răspuns (pentru Elena_Cristiana_1983):

Pai la mine a durat 1 ora pentru ca nu era ceva care sa necesite mult timp etc. si am facut 10 sedinte dar acum depinde de problema poate dura si 3 ore dar daca mergi la psihologul scolii ( ca mine) dureaza 1 ora.

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Pai eu ma duc la un psiholog din alt oras si ma duc din cauza unui accident (de masina ) la care am fost martora

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Ai idee cum se desfasoara in cazul asta?

| ImCalledLamă a răspuns (pentru Elena_Cristiana_1983):

In primul rand merci de funda:*
Eu am facut in felul urmator cand am avut accident: NU rade ca nu-i de ras
faceam noaptea in pat de frica si am mers la biserica de mi-a citit o rugaciune si a trecut. Incearca si asa daca vrei. Dar e acelasi lucru si cu accidentul, eu aveam frica de moarte si am fost. :* Prietene?

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Cu placere!

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Cu placere!

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Nu am de ce sa rad.

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Prietene!

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Si ai id de messenger?

| ImCalledLamă a răspuns (pentru Elena_Cristiana_1983):

Da am

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Da-mil si mie

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Daca vrei

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru Elena_Cristiana_1983):

Si cati ani ai?

| ImCalledLamă a răspuns (pentru Elena_Cristiana_1983):

Iti dau mesaj sa nu vada tot poporu messu meu

| ImCalledLamă a răspuns (pentru Elena_Cristiana_1983):

Sunt membru junior si nu pot da mesaj

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Si pana la urma cum facem

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Da-mil aici ca oricum nu va mai vedea prea multi intrebatea mai ales ca are deja funda

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Sau vrei sa ti-l dau eu?

| ImCalledLamă a răspuns (pentru Elena_Cristiana_1983):

Dami-l tu ca mie mai usor asa ca am niste probleme cu messu. :*

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Andrushka_2011

| ImCalledLamă a răspuns (pentru Elena_Cristiana_1983):

Ai primit cerere?

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru ImCalledLamă):

Da si tocmai vorbesc cu tine

| diaac a răspuns (pentru Elena_Cristiana_1983):

In general intre 50 de minute si 1 ora si jumatate. Majoritatea psihologilor au sedinte de o ora sau 50 de minute.

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru diaac):

Multumesc

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru diaac):

Multumesc mult!

| diaac a răspuns (pentru Elena_Cristiana_1983):

Cu placere! Daca mai ai nevoie de informatii, nu ezita sa ma contactezi.

| Elena_Cristiana_1983 explică (pentru diaac):

Da. Multumesc!

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spui problemele care te deranjeaza(de ex probleme legate de familie, prieteni, societate etc) iar psihologul te intreaba ce anume te deranjeaza si incearca sa te ajute cu sfaturi. Poti sa-i spui sau sa intrebi orice deoarece totul este confidential iar scopul vizitei la psiholog este acela de a te ajuta sa-ti descoperi si/sau imbunatatesti personalitatea invingandu-ti problemele de natura personala.

| diaac a răspuns:

In principiu vorbesti despre ceea ce te preocupa si vrei sa schimbi la tine, despre ce se intampla in viata ta. Psihologul poate folosi si anumite tehnici specifice scolii in care s-a format (arta cum ar fi desen/colaj/sunet, tehnici de relaxare, joc de rol, completarea unor fise etc). Exista multe variante. Oricum, in general vorbesti despre ce te preocupa. Prima sedinta sau primele pot fi diferite pentru ca psihologul trebuie sa afle despre tine niste informatii de baza pentru a putea lucra impreuna. Pot sa iti dau mai multe detalii. daca vrei informatii anume, poti sa imi dai un mesaj privat.

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Bună!
Prima și prima dată psihologul va incerca să te cunoască, apoi veti discuta impreuna despre diferite teme. Daca de exemplu, ai probleme cu scoala, psihologul va incerca sa isi dea seama ce se intampla apoi iti va da sfaturi utile.
O zi bună.

| Melisuca2 a răspuns:

Mai intai o sa te intrbe cum te cheama, apoi o sa te intrebe lucrurile care te chinuie si o sa incerce sa le rezolve. Funda? happy