| riki10004 a întrebat:

Cum se face apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| johnyxus a răspuns:

Pai se face de la prea mult efort mai pe intelesul nostru.

| Edward_Ionescu_1992 a răspuns:

Apendicita este inflamatia unui „saculet" atasat intestinului gros. Acest „saculet" se numeste apendice si are aspectul si marimea unei rame scurte, cu dimensiunile de 6-12 cm lungime si 6-8 mm in diametru. De obicei este localizat in dreapta, in partea inferioara a abdomenului, dar poate fi situat si mai jos sau mai sus (pana sub coaste), mai la stanga sau spre buric. Cand se inflameaza si se infecteaza (ca urmare a faptului ca nu se dreneaza), procesul evolueaza gradat, manifestandu-se ca un fel de abces. Cel mai mare pericol in ce priveste apendicita este ca, din cauza inflamatiei, apendicele sa se rupa (uneori, abcesele se „sparg", puroiul curgand in afara). In acest caz, infectia se poate raspandi in toata cavitatea abdominala, ajungandu-se astfel la peritonita, una dintre complicatiile cu potential fatal.