| Nettle a întrebat:

Cum se face donarea de maduca osoasa? Care este procedeul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Donatorului i face anestezi generala, apoi i se extrage prin punctie la nivelul oaselor iliace sau a sternului cca 200-500 mililitri de maduva, aceasta este filtrata, congelata si apoi pregatita pentru grefarea pacientului. Dupa donare, donatorul nu este expus nici unui risc din punct de vedere al sanatatii.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la doftori, te baga in sala de operatii si...
cand te trezesti, deja esti aproape gata!
Mai astepti catva timp sa-te refaci...