| JohnDoe78 a întrebat:

Cum se interpreteaza urmatoarele analize?
Ac Anti-CMV IgG
>Reactive( 250.0) 6.0 reactiv
CMIA
Ac Anti-CMV IgM
Nonreactive(0.15) 1.00 reactiv
CMIA
Ac Anti-Toxoplasma IgG
Reactive(7.1) 3 UI/ml: Reactive
CMIA
Ac Anti-Toxoplasma IgM
Nonreactive(0.07) 0.600: Reactive
CMIA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Analizele de mai sus arata faptul ca in trecut ai avut infectii cu CMV (citomegalovirus) si cu Toxoplasma(sunt frecvent asimptomatice), dovada ca in sange au aparut anticorpi protectori (de tip Ig G). Faptul ca Ig M e negativ (nonreactiv) arata ca in momentul de fata nu esti infectat cu niciunul dintre acestia (nici cu CMV, nici cu Toxoplasma). Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/analize/toxoplasma-gondii-anticorpi-igg-si-igm
http://www.i-medic.ro/analize/test-citomegalovirus-cmv