| Eu4EverX a întrebat:

Cum se manifesta temperatura ( febra) la om? Ce se intampla cu corpul nostru cand avem temperatura? Cum tratam cel mai bine temperatura? stand in pat sau facand activitatile zilnice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| hamsterx a răspuns:

Am avut de "n" ori febra la viata mea. febra reprezinta modul in care lupta organismul nostru impotriva virusilor unor raceli.de obicei cand temperatura este foarte mare 38-39 grade celsius, incepem sa tremuram. cel mai bine la febra este sa stai in pat, algocalminul scade febra cel mai repede.nu este recomandat efortul fizic, pentru ca asa temperatura creste si mai mult, de asemenea nu e bine sa plangi sau sa te enervezi.
cam asta ar fi. te pup:*

| Gospell a răspuns:

Cand avem febra este foarte indicat sa stai linistita ( dar oricum nu prea mai ai energie atunci cand ai febra), sa consumi cat mai multe fructe, mancaruri usoare ( cum ar fi supa), sa bei multe ceaiuri. Ca medicamente poti lua ibuprofen sau algocalmin, novocalmin ( dar numai cand ai temperatura peste 39 C )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci...acum 2 ore cred aveam o temperatura ca daca puneai mana pe mine te ardeai. Am facut o baie cu o apa fierbinte incalzita la aragaz... dupa ce am iesit, adica acum 1 min sau 2, crede-ma ca numai am aboslut nimic.