| noc0mment a întrebat:

Cum se numeşte hormonul somnului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sorinadiet a răspuns:

He he... ai fi vrut sa-ti zicem Morfina, nu? Ca doar Morfeu era zeul somnului... Dar... nu se poatee, nu se poateee...Somnul se instaleaza reglat de mecanisme diverse, in care participa si substante de genul morfinei, endorfine, si e adevarat o influenta o are un hormon numit melatonina care regleaza ritmul "circadian" de somn-veghe... dar...numele de hormon vine din graca si cuvantul inseamna de fapt a trezi, a stimula, a pune in miscare...hm, hormonul somnului...

| Gabystelistu95 a răspuns:

Melatonina

| domidoc a răspuns:

Endorfina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Melatonina este un hormon produs de hipofiză care intervine în reglarea cardiacă, fiind secretat în special noaptea, determinând un somn odihnitor și care ajută la regenerarea organismului având și un rol antidepresiv foarte important.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melatonina happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intervine in reglarea " ritmului circadian "...adica in reglarea ritmului somn -veghe, asta inseamna "circadian "! nu in reglarea ritmului cardiac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......ezent_2518
E civilizat ( legal?) sa dam sursa atunci cand copiem!

| arina_4870 a răspuns:

Hormonul somnului se numeste MELATONINA.