| questsoul a întrebat:

Cum se numește hormonul responsabil de paralizia mușchilor în timpul somnului?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Sunt mai multe teorii, probabil paralizia se produce din cauza supresiei anumitor neurotransmitatori monoaminici (noradrenalina, serotonina, histamina). Sistemul e extrem de complicat. Trebuie sa faci cativa ani de medicina ca sa intelegi ce se petrece acolo.

1 răspuns:
| questsoul explică:

Pe aproape, se pare ca Melatonin este responsabila de incapacitatea locomotorie în timp ce dormim conform:
http://m.sfatulmedicului.ro/......tate_11973