| hrdcore a întrebat:

Cum se numeste sprayul care il folosesc dentisti inainte sa iti faca injectia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Spray anesteziant.

| Corina a răspuns:

Se numeste Kellen spray, si este folosit de stomatologi in special la copii mai mici (pana in 7-8 ani), atunci cand le face o extractie. Este un anesteziant usor, folosit la extractia dintilor de lapte, in general. Am auzit ca unii medici il folosesc si inainte de a face injectia de anestezie.
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/kelen+spray

| Simona a răspuns:

Nu stiu... dar e dezgustatoare chestia...

| Mihai_2777 a răspuns:

Lidocaina substanta de baza xilina

| cr1st1n1k a răspuns:

Anesteziethinking