| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca atunci cand mergi la stomatolog sa-ti curete o masea cariata trebuie sa-ti gaureasca maseua ca sa ajunga la carie si sa-ti puna plomba:O:O:O:O:O:O
Este adevarat? :-ss Eu stiam ca iti pune plomba doar cand ai o masea lipsa, plomba trebuie sa inlocuiasca spatiul liber.
O sa-mi faca anestezie cu spray-ul sau cu injectia?:-ss ( sunt foarte alergica la injectii)
Pe lumea asta mie mi-e frica cel mai mult de dentisti:-ss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde ce carie ai, in primul rand vede daca ai maseaua sensibila. Daca nu e sensibila nu face anestezie iti gaureste pana elimina caria si apoi o plombeaza.

| sorinL1 a răspuns:

Iti curata caria dupa care iti plombeaza maseaua. Daca e superficiala/la suprafata nu cred ca este nevoie de anestezie dar daca este o carie adanca o sa iti dea cu putin spray dupa care o injectie (cel putin asa am patit eu).

| akaa a răspuns:

Pai. Daca este una mica iti face la masea o gaurica mica unde sa puna plomba. Daca este mai mare va trebui sa iti faca o gaura putin mai mare. Apoi iti va pune o plomba. Daca ai mari probleme cu acea masea, de ex: cu niste cai infundate trebuie sa iti gaureasca maseaua si sa iti bage niste acusoare mici adica le baga si apoi se scoate. Asa am patit eu. Dar sa stii ca mi-a chiar imi placea cand le baga era ceva relaxant pentru mine. Nu era deloc dureros. Si nu este neaparat sa te anestezieze... sau daca este mare nevoie iti va da cu spray. Sper ca te-am ajutat. Funda? big grin

| kta1431k a răspuns:

Daca te iei dupa toate vorbele ce se aud in jurul tau, ar trebui sa iti fie frica sa respiri, eu zic ca cel mai bine e sa mergi si sa vezi cum lucreaza cu adevarat un stomatolog. Sanatate

| Eღilia62 a răspuns:

Asa e, cand iti plomba iti polizeaza putin dintele dar nu e nevoie de anestezie decat daca gaura cauzata de carie e atat de adanca incat ajunge aproape de pulpa.

| DimLight a răspuns:

Fals, daca e doar la suprafata nu iti face o gaura prea mare in dinte.
zi-i sa-ti faca anestezie e cel mai ok

| Oandy11 a răspuns:

Salut.Mai de mult si eu aveam groaza de dentist dar acum, dupa multe interventii sa spun mi-a mai trecut.O carie pe care o ai la o masea trebuie indepartata pentru a nu se extinde.Nu-ti gaureste maseaua,ea e gaurita de carie, iar denstistul cu "albinuta"un aparat care zamzaie, ti-o curata. Apoi iti pune plomb[ pentru a nivela locu in care caria si-a facut loc.De obicei nu te da cu nici un sprey, injectie nici ata, depinde cat e de adanca caria.Eu spun sa mergi daca ai, pentru ca cu cat stai cu atat caria creste si iti poti pierde maseaua, stiu din experineta. Sper sa-ti fi fost de ajutor.

| roxxye a răspuns:

Daca nu e mare caria, iti da doar cu spray si ti-o curata(nu te doare deloc)apoi iti pune plomba. daca astepti prea mult(eviti sa mergi la dentist de frica)atunci caria ta se adanceste si o sa fie mult mai complicat si dureros.rezolva problema cat mai curand, iti iei o piatra de pe inimawinking

| Daagmar a răspuns:

Iti gaureste maseaua ca sa scoata nervul.O sa-ti dea cu spary iar apoi o sa iti amorteasca toata gura... apoi vine acul la inceput simti o intepatura rapida.