| Hyacinth a întrebat:

Cum se poarta o persoana cu tulburare obsesiv compulsiva? Atrage atenția în public? Daca ai un coleg așa observi cum e sau e silențios ca depresivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Crezi tu ca exista o singura tulburare in parte? adica unii sa aiba doar TOC si altii depresie si altii doar anxietate? ele vin cumva la pachet, acolo unde serotonina e scazuta manifestarile sunt specifice mai multor tulburari, de aceea multi depresivi au si anxietatea, tulburare obsesiv-compulsiva sau atacuri de panica etc
Probabil ca unii nu prezinta decat anumite simptome, pe cele mai deranjate, dar asta nu le exclude pe celelalte, probabil acelea din urma care nu sunt resimtite intr-o prima faza apar mai tarziu.
Cu siguranta o persoana perfect normala daca ajunge sa cunosca pe cineva cu TOC, observa si ca acesta este mai diferit, pentru ca cei cu TOC au anumite ritualuri si manifestari, se spala foarte des pe maini ca vad microbi sau sa nu se imbolnaveasca, inchid si deschis sau verifica usa de mai multe ori ca sa fie siguri ca au inchis-o, verifica aragazul de multe ori daca l-au inchis, si cate si mai cate chestii poat avea; unii recurg la anumite gesturi si au anumite idei care in societate care pot fi considerate ciudate. Un cunoscut de-al meu isi sufleca manicile cand conducea desi acestea nu-l incurcau cu nimic, altii joaca un anumit joc pe PC ani la randul aici e ca si o obsesiv bolnava, altii colectioneaza anumite chestii care nu le aduc niciun beneficiu in mintea lor considerand ca asa trebuie sa faca de fapt colectionarii de vechituri in general (si nu vb doar de cele valoroase ci de nimicuri) prezinta TOC. Sunt exemple si exemple dar ai inteles, ca da in societate un suferind de aceasta tulburare iese in evidenta.
Obsesiile sunt combatute prin intermediul compulsiilor, cu alte cuvinte la obsesiile pe care le are cel cu tulburare obsesiv compusiva isi creaza refugii prin care incearca sa controleze obsesiile : ritualuri, comportamente repetitive mentale : numara pana la un anumit numar de exemplu etc

| Mtoni a răspuns:

O persoană cu OCD are tendința să verifice prea mult timp. Este obsedată că ceva rău se poate întâmpla. https://youtu.be/I8Jofzx_8p4