| lays a întrebat:

Cum se poate depista ulcerul duodenal? prin ce analize? ecografie, biopsie? stie cineva? si ce medicamente se administreaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai adeea prin endoscopie digestiva superioara. Ecografia nu vede stomacul sau duodenul, iar biopsia se impune numai in ulcerul gastric (cel duodenal nu este malign, deci nu pune probleme in aceasta directie). Se mai poate diagnostica prin radiografie cu bariu (demodat si iradiant).
Tratamentul este destul ed complex, include doua antibiotice in anumite doze, la intervale regulate, de obicei 2-3 saptamani(ulcerul duodenal este dat de o bacterie, Helicobacter Pylori), antisecretorii (de tip Omeran), protectoare gastrice si regim alimentar. Numai un medic ti-l poate recomanda fiindca este destul de complex si are multe reactiia adverse.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste aici: http://www.sfatulmedicului.ro/......odenal_545 si afli tot ce te intereseaza despre ulcer. Sanatate si numai bine!

| zeenath a răspuns:

Simptomatologia in ulcer duodenal este simpla de inteles si anume : atunci cand ti-e foame simti o foame dureroasa, efectiv te doare stomacul, in momentul in care ai inceput sa mananci iti trece durerea de stomac! la aprox juma de ora dupa ce ai mancat incepe iar sa te doara stomacul, si din nou esti tentata sa mananci ca sa iti treaca durerile sau jena de la stomac! De aceea persoanele cu ulcer duodenal tind spre obezitate sau cresterea in greutate! Opus simptomatologiei ulcerului duodenal, in ulcerul gastric durerile stomacale incep in momentul cand mananci! de aceea persoanele cu ulcer gastric scad in greutate, deoarece au dureri in timpul ingestiei de alimente. pentru tratament sau alte investigatii cel mai bine apeleaza la medicul de familie sau la un gastro-enterolog. Sanatate!

| scarly86 a răspuns:

Ulcerul duodenal se diagnosticheaza prin examen obiectiv de catre un medic de la gastro si prin determinarea anticorpilor antiHelicobacter pylori din sange sau fecale. Daca ies pozitivi, artunci medicul iti va prescrie un tratament cu doua antibiotice (pentru 10zile) si un antiacid Omeprazol/Esomeprazol pentru 1luna. si gata

| mon@29 a răspuns:

Tre sa faci radiografie cu bariu.si medicamentele in functie de cat de grav este