| xXxFire2013xXx a întrebat:

Credeti ca o ecografie poate depista un cancer sau orice alt tip de tumora? Am facut o ecografie recent si analize de sange pentru ca imi e foarte frica de cancer...Doctorii au spus ca sunt bine dar credeti ca as putea avea un cancer nedescoperit? Sunt foarte speriat crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ipohondrie?
Nu, ecograful nu detecteaza cancerul, dar analizele de sange pot arata niste parametrii cancerigeni mariti.
Daca medicul ti-a spus ca esti sanatos, atunci nu ai nevoie de alte analize!

| CuriousStuff a răspuns:

Unele tipuri de cancer se pot depsita si ecografic, altele nu. Dar daca doctorii au zis ca esti bine, cel mai probabil esti bine.
Ce te face, totusi, sa fii asa speriat de cancer?

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Buna, nu mereu iti poti da seama din ecografie daca ai cancer, daca si analizele de sange au iesit bine, sunt valori normale, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Daca vrei sa fii sigur/a poti face un CT, un tomograf, acolo apare sigur, dar cu substanta sa se vada bine. Metastaza (ultima faza de cancer) se formeaza dupa in jur de 10 ani, daca ai prima faza sau a doua te poti trata(operatie, radioterapie). De obicei persoanele diagnosticate cu cancer se simteau foarte obosite si in general nu au chef de nimic, daca vrei sa fii sigur/a mai bine faci un CT si stai fara griji.

| xXxFire2013xXx explică:

Nu stiu, pur si simplu m-am uitat pe internet din curiozitate si am citit despre cancer, iar apoi am inceput sa traiesc cu frica ca as putea sa am si eu.De atunci cand simt ca ma doare stomacul sau gatul devin imediat agitat si nu mai pot sa fac nimic cateva zile...sunt foarte trist crying