| CRISTINA_5101 a întrebat:

Cum se poate trata o carie acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O carie se tratează numai într-un cabinet stomatologic!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu poti trata o carie acasa, nu e o zgarietura pe piele pe care sa o badijonezi cu iod.Du-te la stomatolog!

| JeSa a răspuns:

Nu se trateaza o carie niciodata acasa. Deoarece nu e un defect ca la un lucru, pe care-l poti si indrepta. Aceasta trebuie tratata doar de medicul specialist stomatolog: care cunoaste despre natura si tratarea dintilor, si asa mai departe...
Asa ca, mergi la dentist.
Sanatate.

| Tourniquet a răspuns:

Eu am facut prostia sa las o carie care ma durea din ce in ce mai tare. Mi-am luat inima in dinti si am fost la dentist. A trebuit sa-mi omoare nervul, sa-mi faca obturatie pe canal. Au fost 3 sedinte la maseaua aceea! Daca ma duceam cand era ea micuta, scapam repede si ieftin. Ia-ti inima in dinti si fa-ti o programare la dentist zilele acestea.

| Psihoyounger a răspuns:

Nu prea văd cum. Ţi se va face şi mai urâtă, mama mea a tot stat în încercarea de a-şi trata caria acasă şi a ajuns la Urgenţe în cele din urmă. Apoi, a fost nevoită să meargă la dentist timp de 4 luni, de 3 pe săptămână. Totul din frica de dentist. Nu merită. Fugi la dentist cât poţi de repede.

| jojo_2491 a răspuns:

Nu se poate

| uuueeeccc a răspuns:

Doar stomatologul o poate trata. Eu ma duc de 2 saptamani la stomatolog, deja am 3 plombe si 2 extractii happy si sincer abia astept sa ma duc si azihee hee. Nu lasa caria ca o sa ai probleme sad sincer iti zic.

| Raducul a răspuns:

Nu ai cum