| selly000 a întrebat:

Buna TPU...cariile nu se pot trata fara a merge la dentist? adica am o carie foarte mica(cat un punct). nu stiu ce sa fac.sa ma duc la dentist de pe-acum, sau se poate trata altfel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Din pacate, doar stomatologii pot rezolva aceasta problema. In cazul in care caria nu afecteaza o portiune prea mare a smaltului dintilor, aceasta va fi indepartata cu ajutorul frezei dentare, iar locul liber va fi umplut cu o plomba. In ceea ce priveste plombele dentare, acestea sunt realizate din aliaje de argint, aur, portelan sau materiale rasinoase compozite. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/stomatologie/cariile-dentare

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Buna si tie! Cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca nicio carie, oricat de mica ar fi, nu se trateaza singura. Singura solutie este medicul stomatolog si cu cat mai repede, cu atat mai bine, caci altfel caria se va extinde si medicul va fi nevoit sa curete mai profund, ajungand astfel la nerv si producandu-ti astfel durere. Deci, fuguta la stomatolog! Sarbatori fericite!

| ÎngerCretin a răspuns:

Din pacate nu o poti trata acasa. Trebuie sa mergi la dentist. Inainte de asta, bea un ceai de musetel (cu aproximativ 20 min inainte sa te duci ). Si dupa ce ai baut ceaiul sa nu te speli pe dinti (stiu ca suna ciudat dar asa e). Asta e sa iti amorteasca putin din ''vibratii'' cand iti curata caria big grin.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu o poti trata altfel.Mergi la dentist, cu cit mai repede, cu atit mai bine pentru tine.Mult noroc.