| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scapa de ouale de paduchi din cap? Va rog dati-mi un raspuns repede, dau funditaaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandra123456 a răspuns:

In cazul unei infestatii cu paduchi de cap este indicata folosirea unui sampon special sau a unei lotiuni, urmand exact instructiunile de utilizare. Cere sfatul unui farmacist asupra tipului de tratament ales.

Deoarece nici un tratament nu este eficient 100% este recomandata repetarea operatiunii dupa 7 zile. Poti efectua verificarea, folosind aceeasi metoda cu pieptenele umed la o saptamana dupa cea de-a doua aplicarea a tratamentului. [Sper ca ti-am fost de ajutor happy. ]

34 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Este ceva solutie la farmacie de la Elmiplant!
sau cu petrol! petrolul sigur te scapa de ele numai ca miroase cam nasol!
cu petrol poti sa te dai seara, il pui pe vata sau pe ceva si te dai de la radacina pana la varful parului! il lasi pana dimineata sau cateva ore, legata la cap si apoi te speli bine!

| anss23 a răspuns:

Trebuie sa te duci la o farmacia si sa ceri o solutie speciala pentru eliminarea paduchilor!

| Psihiatra a răspuns:

Este ceva solutie sub forma de sampon.o gasesti cu siguranta la farmacii

Alte răspunsuri
| traveler a răspuns:

Implu:Se numeste PETROL si este de sute de ani lotiunea de baza in indepartarea "musafirilor".La farmacie gasesti tot asa ceva, incearca.Succes.Nu te alalrma scapi de ei, dai de altii deoarece se pot capata f usor deoarece sunt plimbati si raspanditi mai ales de animalele de casa si uneori de stapanii lor certati cu sapunul.Bafta

| traveler a răspuns:

Complectez:Ai nevoie de un piepten foarte des si dupa ce aplici "solutia" lasi sa se imbibe bine parul, infasori capul cu ceva si stai cca 10 minute asa" sa moara nemernici" :-) si apoi incepi sa te piepteni atent, la intervale egale cureti pieptenul si observi de "agata" ceva si asa scapi de chiriasi.Nu te impacienta de miros, iese cu sampon si in plus da si un luciu deosebit parului.Nu ataca, o mica usturime la aplicare atat.Succes

| 0PopaPorno a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara un sampon pentru asa ceva si spala-te cu el sau tunde-te chel! Glm. laughing

| andreea_2617 a răspuns:

Pai du-te in primul rad spune-i mamei tale sa te cate in cap si sa le omoare nu umbla cu el desprins maine mergi la farmacie si ii spui ca ai oua de paduchi si iti va da un sampon cu petrol nu-ti da pepiele cu el sau in ochi te pisca si o sa te piste si in cap dar trebuie sa-l suporti si dupa aia sa te mai caute mama ta in cap dac mai ai dar ar trebui sa nu mai ai dar totusi sa te mai caute sucees sper ca te-am ajutat!

| JaneEyer a răspuns:

Ouale de paduchi pot fii scoase permanent doar unul cate unul, dar ca sa nu iasa nimic din ele este indicat sa dai cu gaz sau cu sampoane pe care le poti cumpara de la farmacie(care le omoara). Cand te pieptani fa.o de mai multe ori pe zi cu un piptan de os. Sper ca te.am ajutat:*

| 1000bodies a răspuns:

Du-te repede la cea mai apropiata farmacie si cere un sampon special. Am auzit ca se foloseste si gazul dar la adulti.

| Metempsihoza a răspuns:

Cere un sampon pentru asta la o farmacie happy e ceva prin care poate trece oricine, se iau fff usor si in cele mai accidentale moduri.

| JustDoIt456 a răspuns:

Cu 4 ani in urma am avut si eu.Pe la 11 ani.Tin minte ca am avut mult timp.Intr-o vara, cind trebuia sa merg la tabara de odihna, urma sa trec un control medical, atunci mama mi-a scos fiecare lindina din cap, in sfirsit luase sfirsit si calvarul meu.Am incercat diferite solutii pentru indepartarea acestora, dar fara succes.Incerca sa le indepartezi pur si simplu cum am facut eu.Numai bine. Pa, pa

| AnneIsHere a răspuns (pentru JustDoIt456):

Asa am patit si eu acum o zi a stat bunica sa ma puriceasca, m-a dat cu gaz lampant cu bors si ma puricit in fiecare zi, acum u mai am si luni e tabara mea.Dar a zis mama ca nu pot sa ajung la control si asa am trecut ca a zis dirigu' ca sunt sanatoasa big grin Ce mica e lumea big grin

Alte răspunsuri
| FataCuMinte97 a răspuns:

Poti scapa de lindini cu un sampon antiparazitar happy dar doar le omoara...ele trebuie scoase una cate una. Samponul antiparazitar, atentie, nu omoara paduchii ci doar ouale happy poti incerca si cu gaz lichid...happy succes! funda?

| StamateAlina1987 a răspuns:

Fratele meu a scapat de paduchi si ouale de paduchi dupa ce docturul a zis sa foloseasca un gel pe baza
de ulei 100% de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Genul asta pentru paduchi de la Thursday Plantation fiind pe baza de ulei pur de arbore de ceai e foarte
puternic in eliminarea de paduchi si de lindini.
Din ce am citit pe net despre solutiile de a scapa de paduchi si din ce a zis doctorul, cel mai bine e sa
folosesti un tratament natural pentru a scapa de ouale de paduchi si paduchi, pentru ca nu contine
chimicale, nu iti afecteaza scalpul si nu iti distruge parul.
Deci daca la fratele meu a functionat, va recomand cu incredere mai ales ca un tratament natural.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Fratele meu a reusit sa scape de paduchi dupa ce a folosit un gel impotriva paduchilor si ouale lor de la Thursday plantation.

A scapat foarte repede si iti recomand daca inca ai probleme.
Uite si un video care explica despre oaule de paduchi
http://www.faraaer.ro/......n-romania/

| girl12girl a răspuns:

Era ceva special pentru paduchi. era ca un sampon, facea reclama la tv dar am uitat cum se cheama.

| girl12girl a răspuns:

Paranix. se gaseste in farmacii. funda?

| girl12girl a răspuns:

Paranix mi-am adus aminte cum se cheama!

| ema01 a răspuns:

Sampon anti paduchi sau oale! Sper ca te-am ajutat! Fundita?

Alte răspunsuri
| Darias16 a răspuns:

Poti sa folosesti spirt

| beatrysica2001 a răspuns:

Daca ai paduchi :
1. In primul rand nu te scarpina!(se va inrautatii si te va mai manca si mai tare)
2.Vezi la magazine, farmacii, ca se gazesc niste sticlute ceri daca are ceva pentru. ouae de paduchi.
Sper ca te-am ajutat, vezi ca nu este atat de usor sa scapi de ele! Funda?

| Chocolateeee a răspuns:

Te speli cu motorina sau dai cu lesiewinking frunctioneaza

| any1234 a răspuns:

Gaz, otet amestecat cu putina apa sau asa cum este el sau te duci la farmacie si intrebi farmacista.

| Deeasweet52 a răspuns:

În caz de lindeni te pieptăni cu o perie deasa dar dacă ai și păduchi iți cumperi un șampon special (antiparazitar)!

| Aleshandra a răspuns:

Pai se gasesc tot felul de sampoane sau balsamuri la farmacie...cred ca sunt bune( nu am incercat niciodata), oricum cred ca e mai convenabil decat sa stai cu ele sau sa te "purice" cinevawinking... sper ca te.am ajutat:X

| ovidius21 a răspuns:

Dacă ai și păduchi prindei și contacteaza-ma, am nevoie de cel putin 15 ofer 10 lei de bucata

| oOoℒℴνℯoOo a răspuns:

Incearca cu gaz sau cu Pedex de la farmacie este foarte eficient si este si ieftinwinking