| thefans a întrebat:

Cum se trateaza nevrita optica?
Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ioana1984 a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/nevrita-optica_3790
Din cele relatate de dumneavoastra, vi s-au stabilit doua diagnostice: primul de eroziune corneeana, vindecata ulterior, si al doilea mai grav, de nevrita optica retrobulbara. Nevrita optica retrobulbara se caracterizeaza prin afectarea inflamatorie toxica sau degenerative a nervului optic. Se manifesta prin scaderea vedereii (vedere in ceata), modificari de camp vizual, absenta modificarilor de fund de ochi. Se spune despre aceasta afectiune, ca este boala in care "pacientul nu vede, dar nici medicul nu vede nimic la examinarea acestuia". Cauzele sunt multiple, si anume: toxice (de exemplu intoxiocatia cu alcool, cu alcool metilic, intoxicatia alcoolo-tabagica, cu plumb sau mercur), diabet zaharat, hipertiroidie, infectii generale microbiene si virale, infectii de focar (stomatologice, O.R.L.-amigdalite, sinuzite, genitale), sau cazul cel mai grav, afectiuni demielinizante ale sistemului nervos (scleroza in placi). Vi s-au facut la momentul actual investigatii complete, si nu este cazul sa mai solicitati si altele. Tratamentul este unul de durata, si presupune pe langa corticoterapia administrate local si general (dexametazona si prednison - atentie regim alimentar fara sare si scaderea progresiva a dozelor de prednisone - nu se intrerupe tratamentul brusc!), antibiotice, vitamine di grupul B pentru asanarea eventualelor focare infectioase din organism. Faptul ca dupa injectia cu dexametazona a-ti facut si hemoragie subconjunctivala nu prezinta o importanta prea mare, aceasta se resoarbe complet, in 7-10 zile si nu influenteaza evolutia afectiunii de baza. Vederea vi se va restabili incet in timp, si nu brusc; va trebui sa mergeti la control la data care vi s-a spus, pentru a hotari atunci in functie de evolutia clinica daca mai trebuie facut ceva.Mult succes.