| thefans a întrebat:

Cum se trateaza nevrita optica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Si eu am avut nevrita optica, aproximativ acum un an, mie mi-a debutat pe 4 august 2010.
Stiu exact, cum este, si da, se vindeca, cam intr-un an, un an jumate...

| mary_4765 a răspuns:

Tratament

In majoritatea cazurilor functia vizuala se amelioreaza in 8-10 saptamani (in nevrita optica de intensitate moderata). Daca exista o afectare importanta a vederii, atunci tratamentul trebuie sa fie instalat cat mai rapid dupa stabilirea diagnosticului de certitudine.

Acesta include:

1. Administrarea de corticosteroizi pe cale intravenoasa: ei pot stimula recuperarea vederii insa nu influenteaza procentul recuperarii. Administrarea lor este grevata de reactiile adverse sistemice pe care le au. Studiile au demonstrat ca administrarea lor precoce reduce riscul de aparitie a sclerozei multiple in anii urmatori in cazul pacientilor cu lezini cerebrale obiectivate la RMN.

2. Adminstrarea de corticosteroizi oral (in special prednison) poate fi incercata pentru maxim 2 saptamani. Ei sunt administrati dupa corticosteorizii i. v. Daca se administreaza exclusiv corticosteroizi orali, riscul de recurenta al nevritei optice este semnificativ mai crescut.De asemenea trebuie tratata si cauza de aparitie a nevritei optice.

| YESname a răspuns:

Nu se poate

| thefans explică:

Boala a debutat in urma cu 6 saptamani, dar practic intr-o saptamana s-a inrautatit foarte mult.

A avut cineva aceasta boala, sau stie cineva un timp de vindecare aproximativ?

Va multumesc tuturor!