| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trateaza o micoza aparuta pe sale/spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu o vizita la dermatolog.
In primul rand trebuie sa fii sigur ca este o micoza fiindca zona este neobisnuita pentru asa ceva. Apoi, in functie de extindere, de vechime, de varsta ta, de ciuperca care da boala, vei primi tratament.
La acesta se adauga obligatoriu masuri de igiena: maiourile, chilotii, prosoapele si cearsafurile se fierb dupa fiecare utilizare (asta inseamna ca prosopul se schimba dupa fiecare dus, cearsaful zilnic). Baia se freaca dupa fiecare utilizare cu Domestos concentrat si se clateste cu apa calduta in exces.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu contează că este pe "șale"sau "spate", trebuie să te vadă urgent un medic dermatolog.
Sănătate și o piele curată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe langa ce ti-a recomandat Brigaela : niciodata sa nu imprumuti hainele, nci tu sa nu porti hainele altcuiva, nici pe ale tale sa nu le dai nimanui.