| ALEXICAmarketing a întrebat:

Cum se trateaza sinuzita cu produse naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sinuzita este o infectie puternica, cu puroi, care se poate extinde repede si poate fi chiar mortala.
Este nevoie de tratament indelungat cu antibiotice puternice pentru a scapa definitiv de ea.
Naturist se poate trata doar daca se incepe chiar in faza de inceput (primele ore), cu inhalatie puternica (cu apa sarata saturata + musetel concentrat, la intervale de o ora), direct in nari (prin palnie), dar si asa se poate complica boala.

| Freya1 a răspuns:

Nu trata nimic din auzite sau pe natural daca nu iti spune medicul asta

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cu ser fiziologic, sau cu alpa de mare

| VargaRoxana1995 a răspuns:

1. Uleiuri esențiale pentru sinuzită
Amestecă 3-4 picături de ulei esențial de eucalipt, 3-4 ulei esențial de lavandă și 3-4 picături de ulei esențial de lămâie.

Pentru a nu irita pielea poți amesteca aceste uleiuri cu unul bază – măsline, cocos, migdale.

Cu acest amestec masează-ți gâtul, tâmplele și ceafa cu ajutorul degetelor.

Respiră adânc pentru a inhala vaporii uleiurilor.

Repetă masajul la câteva ore pentru beneficii maxime.

Uleiurile esențiale din această rețetă sunt decongestionante, anti-inflamatorii, antifungice, analgezice și anti-microbiene.

2. Cidru din oțet de mere pentru sinuzită
Amestecă 170 de grame de apă călduță cu 2 linguri de cidru de oțet de mere.

Bea din acest amestec și/sau poți face gargară pentru a beneficia de proprietățile sale. Fă acest lucru de două ori pe zi.

3. Ceai pentru sinuzită
Prepară un ceai din 1/2 linguriță de piper cayenne cu 2 linguri de miere, 1/4 lămâie, 1 cană cu apă fierbinte.

Adaugă toate ingredientele în apa fierbinte și amestecă bine.

Poți bea 2-3 căni din acest tip de ceai pe zi.

Piperul cayene este un bun și puternic decongestionant pentru sinusuri.

Mierea și lămâia echilibrează gustul iute al ardeiului în ceai.

4. Ceai de ghimbir pentru sinuzită
Pune 1-2 linguri de ghimbir proaspăt ras într-o cană cu apă fierbinte și las-o la infuzat 10 minute.

Strecoară și bea ceaiul. Poți adăuga miere dacă dorești.

Sunt indicate până la 3 căni de ceai de ghimbir pe zi pentru sinuzită.

Ghimbirul este un bun antioxidant ceea ce îl face eficient în tratarea sinusurilor. Are și proprietăți anti-inflamatorii care reduc inflamațiile din pasajele nazale.

Ghimbirul este un antimicrobian natural care va elimina infecția.

5. Ceaiul verde pentru sinuzită
Pune 2 linguițe de frunze de ceai verde sau un piculeț de ceai într-o cană cu apă fierbinte. Las-o la infuzat 2-3 minute.

Strecoară și bea ceaiul cât este cald. Poți adăuga miere și lămâie pentru un plus de savoare.

Poți bea până la 3-4 căni de ceai verde pe zi pentru infecțiile la nivelul sinusurilor.

Ceaiul verde este un antioxidant ceea ce îl face un remediu naturist excelent pentru sinuzită.

6. Extract de semințe de grapefruit pentru sinuzită
Ai nevoie de 2-3 picături de extract de semințe de grapefruit și 1/2 cănă cu apă fierbinte.

Pune picăturile în apă și fă inhalații, de două ori pe zi.

Apa fierbinte și vaporii extractului vor desfunda nasul și veți putea respira mai bine.

Acest extract are proprietăți antifungice și antibacteriene.

7. Miere pentru sinusuri
Amestecă 1 lingură de miere naturală cu 1-2 de suc proaspăt de lămâie. Încălzește amestecul câteva secunde, apoi bea-l.

Fă acest lucru de două ori pe zi. Este eficient și în prevenirea sinuzitei.

8. Hrean proaspăt pentru sinuzită
Unul dintre cele mai simple remedii homemade pentru infecția sinusurilor este hreanul.

Rade din hrean o mică parte și inhalează, cu precauție. Vei elimina mucusul și îți va reveni respirația și mirosul.

Înghite jumătate de linguriță dacă poți. Eventual îl amesteci cu puțină miere.

O cantitate prea mare de hrean proaspăt ingerat poate cauza voma și durerea de stomac.

Fă acest lucru de 3 ori pe zi.

Hreanul este un agent antimicrobian ce elimină bacteriile sau fungii ce cauzează infecția.

9. Baie detox pentru sinuzită
Pune în cada de baie cu apă caldă 1 cană de sare epsom, 1/2 cană bicarbonat de sodiu, 6-8 picături de ulei de arbore de ceai.

Fă baie timp de 15-20 de minute. Poți repeta procedura în fiecare zi. Este relaxantă și detoxifiantă.

10. Inhalații pentru sinuzită
Ai nevoie de o cratiță, un prosop mai mare, apă fierbinte și uleiuri esențiale (opțional).

Pune apa în cratiță și las-o pe foc până fierbe. Oprește focul și apleacă-te asupra ei cu prosopul pe cap.

Atenție să nu te frigi! Opțional, poți adăuga câteva picături de ulei esențial.

Fă inhalații timp de 8 minute, apoi suflă-ți nasul bine pentru a elimina mucusul blocat.

Poți face inhalații și de două ori pe zi, dacă are efect și în cazul tău.