| Cr7adi a întrebat:

Cum se tratează spasmele de acomodare ale ochiului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| vangaelis a răspuns:

Pentru spasmele ochilor nu exista un tratament anume, dar masajul in zona respectiva poate imbunatati circulatia sangelui si reduce astfel spasmele respective.
Poti alterna compresele cu apa rece si calda sau mai poti face un dus fierbinte.
Odihna este importanta pentru refacerea muschilor si prevenirea spasmelor oculare.
De asemenea este de evitat consumul in exces de cafea, alcool, ceai verde/negru, bauturi energizante.
Incearca sa consumi pe cat posibil mai mult alimente bogate in calciu si magneziu.
Cele bune!