| Ionică a întrebat:

Cum spalam corect pe dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Hmmm...la varsta aceasta trebuia deja sa stii! Sper ca intrebarea ai pus-o ca sa verifici daca te speli corect, sau nu, pe dinti.
Am sa-ti scriu in cateva cuvinte.
Dintii se spala dupa fiecare masa sau gustare si inainte de culcare.
Se aseaza periuta de-a lungul gingiei, in unghi de 45 grade fata de dinti - perii trebuie sa atinga atat gingia, cat si suprafata dintilor;
-se periaza cu blandete suprafata exterioara a 2-3 dinti, descriind o miscare dinspre gingie spre dinte;
- se muta apoi periuta pe urmatorii 2-3 dinti si repeta miscarea; pastrand unghiul de 45 grade fata de dinti si suprafata de contact a periutei, periaza suprafata interioara a dintilor usor, tot cu miscari circulare, din spate catre fata;
-se aseaza apoi periuta in pozitie verticala, in spatele dintilor din fata si periaza folosind jumatatea superioara a periutei;
- in final, pune periuta pe suprafata orizontala a dintilor si descrie o miscare stanga-dreapta.
Periajul trebuie facut cu fermitate dar fara a rani gingiile.
De asemeni se spala si limba pentru a indeparta microbii.Acest lucru se face cu periuta speciala pentru limba, care uneori este atasata pe coada periutei dentare sau exista ca atare. Periajul se face din fata in spate prin miscari ferme, dar nu dureroase.
Ata dentara se foloseste o data pe zi, strecurandu-se printre toti dintii prin miscari lente dar ferme.
Pastreazti curatenia bucala si te vei bucura de o dantura sanatoasa, frumoasa si o respiratie placuta!

5 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Nici de sus în jos, nici pe orizontală. Stomatologul recomandă să faci "cerculeţe", astfel cureţi toată porţiunea acestuia şi nu deteriorezi smalţul şi gingiile.

| Ady00pk a răspuns:

Noi aicea la oras spalam corect pe dinti folosind oleaca di pasta di dinti pusâ pi o perie di dintibig grin si incepem usor cu partea de jos pe marginile maselelor, printre masele fara a apasa prea tare(daca ai perie de dinti cu perii fin poti da si pe gingii) apoi clatesti cu apa sau daca ai apa de gura e si mai binehappy O zâ bună! big grin

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum formulam corect o intrebare: "Cum NE spalam corect pe DINTI?"

Răspuns utilizator avertizat
| d3m0 a răspuns:

Dintii se spala sus-jos, iar maselele inainte inapoi.