| nfren a întrebat:

Salut am as o intrebare posibil stupida, cum corect de procedat : cind dimineata ne trezim, in primul rind minkam apoi spalam dintii ori intaii spalam dintii si apoi minkam sau inainte de minkare si dupa? astept x))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cand te trezesti mergi la baie... apoi te speli pe maini, pe fata si pe dinti (sau eventual faci dus si te speli pe dinti - depinde care iti sunt obiceiurile). Apoi iti faci programul de dimineata, iei micul dejun si inainte de plecare te mai speli o data (pe dinti). Dar nu se poate sa nu stii asta de mai demult.

| Tourniquet a răspuns:

Eu iti recomand;

Te scoli dimineata si te dai cu apa de gura apoi mananci si te speli din nou pe dinti;
Dupamasa, mananci iar apou te speli pe dinti.
Seara, te speri ff bine pe dinti clatindu-te cu apa de gura pentru a linistii gingiile!
... Eu cand am boala ma spal si de 6 ori pe zi laughing.

| cretzufinish a răspuns:

Imediat cum te trezesti trebuie sa te speli pe dinti, in restul zilei dupa fiecare masa. Teoretic. happy Eu doar dimineata si seara ma spal. Nu pot sa mananc dimineata daca nu sunt spalata pe dinti.

| darkeyes a răspuns:

Depinde de igiena fiecaruia. Mie cand mi se pune pata ajung sa ma spal si de 6 ori pe zi pana imi da sangele din gingii...Indicat ar fi dupa fiecare masa.In vacante eu neglijez programu si ma spal doar dimineata ca daca ma culc la 3-4 nathinking mi-e lene.De obicei de 2-3 ori pe zi ma spal.Rar ma spal dupa fiecare masa sau o singura data (p. s.:am niste dinti frumosi tongue happy )

| nauca a răspuns:

Ideea e sa iti cureti dintii si sa nu lasi resturile de mancare sa fermenteze ore bune dupa masa.

| Deea a răspuns:

Dupa ce mananci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine sa te speli pe dinti dupa ce ai mancat, insa n-ar strica sa te clatesti si inainte de masa, pentru a elimina din bacterii si a putea simti gustul real al mancarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de mincare iti speli dintii pentru ca cind noapte dormi acolo pe dinti se pune murdarie! spor la treaba!