| anonim_4396 a întrebat:

Cum trebuie sa ne spalam corect pe dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

Cum sa ne spalam pe dinti in mod corect.
Sa invatam asadar pentru a pastra dintii sanatosi, o tehnica de periaj moderna si corecta. Iata ce recomanda Asociatia Igienistilor Dentari din Statele Unite ale Americii:
1. Aseaza periuta de-a lungul marginii gingiei in unghi de 45 de grade. Periuta sa atinga atat dintii, cat si gingia.
2. Opreste-te asupra unui grup de 2-3 dinti. Vibreaza usor periuta. Apoi "matura" suprafetele dintilor dinspre gingie inspre marginea libera a dintilor. Miscarile trebuie sa fie verticale, pentru maxilar miscarile se fac de sus in jos, iar la mandibula miscarile se fac in sens invers, de jos in sus, deci pentru ambele arcade miscarile se fac dinspre gingie spre dinti.
3. Pentru fata interna a dintilor (fata orala), miscarile se fac la fel.
4. Pentru partea interna a incisivilor, periuta trebuie asezata vertical. Din nou "matura" dinspre gingie inspre marginea libera a dintelui.
5. Si in final, perie fata cu care dintii musca (numita suprafata ocluzala), atat la maxilar, cat si la mandibula, prin usoare miscari circulare. Nu uita sa cureti limba dinspre interior spre exterior, pentru a indeparta bacteriile depuse pe
suprafata ei. Acestea sunt sugestiile pentru un periaj corect publicate de specialisti din SUA. Ele au la baza o metoda clasica, inventata de doctorul Bass la inceputul secolului trecut.

Specialistii recomanda ca :
- periajul sa aiba o durata de aproximativ 3 minute, sa nu se faca intempestiv dar nici cu miscari lente si fara presiune
- periuta trebuie schimbata la 2-3 luni de folosire, inainte ca perii sa devina evazati sau sa dispara indicatoru` albastru de la varful periilor
- cele mai eficiente paste sunt cele care contin Fluor

Studiile au demonstrat ca nu frecventa periajului dentar este cea mai importanta, ci insusirea unei tehnici corecte. Adoptarea unor obiceiuri sanatoase si a unei diete cat mai putin bogate in glucide, ne va usura cu siguranta mentinerea unei dentatii cat mai sanatoase.

http://www.elady.ro/articole/Sanatate/Cum-sa-ne-spalam-pe-dinti.html

1 răspuns:
| jahjah a răspuns:

Fara sa uzi periuta inainte de a pune pasta pe ea. DE SUS IN JOS pe partea de sus a dintilor. si pe maxilar de jos in sus. la fel trebuie sa incerci si pe interior. si e recomandat clatirea cu apa de gura!