| Acidclorhidric a întrebat:

Cum te poti lasa de fumat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Totul este in vointa ta.Cu cat iti doresti mai mult sa te lasi, cu atat te vei lasa mai repede.Este important sa inlocuiesti tigarile cu altceva care iti face placere, si cand vrei sa fumezi sa mesteci guma mentolata. Evita persoanele care fumeaza si gandeste-te ca asa ai grija de sanatatea ta si a celor din jur. Sper sa reusesti ce ti-ai propus :*!

identitate
| identitate a răspuns:

Arunci toate tigarile pe care le mai ai si nu mai cumperi altele!tongue
Nu merge cu "lasatul" treptat.Totul sau nimic! Cu plasturii "Nicorette" ti-ar fi mai usor.Mergi la doctor pentru ca sunt niste programe.Asa cum scrie si pe pachete:"Doctorul sau farmacistul va pot ajuta sa va lasati de fumat."
Eu mai bine mor decat sa ma las de fumat.laughing

| cristicora a răspuns:

Fara nici un fel de exercitiu de vointa te lasi citind "In sfarsit nefumator" de Allen Carr. Eu am reusit dupa 20 de ani de fumat cate 3 pachete pe zi. Succes...nu-ti trebuie dacat vointa sa o cumperi sau sa o cauti pe net si sa te apuci de citit, e o lectura de 4-5 ore...si ai devenit nefumator. Anunta-ma cand o termini si spune-mi daca o sa mai fumezi vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ca mine.gata, incepand din clipa asta sunt asa cum eram inainte de a ma apuca de fumat.adica nefumator.inseamna ca nu mai pun tigara in gura, nici in gluma, nu mai cumpar ii cert pe toti care fumeaza si ma dau mare ca eu am reusit iar ei sunt niste fraieri care ard banii de pomana, imbogatind pe altii, si distrugandusi sanatatea.aerul curat este mai bun si mai sanatos, si daca era sa fumam de la inceput bunul Dumnezeu ne facea o soba in piept si un horn in cap. dimineata cand plec la serviciu, si e un aer atat de placut afara, eu respir in voie si iau... o gura de aer, iar colegii mei o gura doua de fum. 1-0 pentru mine de la prima ora.succes.e chestie de atitudine si de consecventa in hotararile tale.deci cand ai zis, ai si facut.simplu.greu primele trei zile dupa aia te gandesti ca daca nu ai murit in astea trei zile, nici in urmatorii 30-40 de ani nu mori. din lipsa tigarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca treptat.cu tigari in ce in ce mai slabe.cum zice "identitate" Eu mai bine mor decat sa ma las de fumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://idontsmoke.weebly.com

| never2say4never a răspuns:

Eu m-am lasat de fumat mestecand guma. De fiecare data cand simteam nevoia sa fumez mestecam guma.Ai grija nu e indicat sa inghiti guma, mai ales sa inghiti 10 pe zi. Poti ajunge in spital.
La inceput a fost un pic cam greu, dar trebuie sa ai vointa.

| tibiXpire a răspuns:

Asta depinde de tine,, daca ai vointa,, succes

| filex a răspuns:

Daca te grabesti atat de tare sa te lasi de fumat trebuie sa ai vointa happy. Acum depinde de cat de dependent de tigari esti sau daca fumezi rar. In cazul in care fumezi mai rar ar trebui sa iti cumperi tigari din ce in ce mai slabe. Daca in general fumezi pall mal light ar trebui sa fumezi mai slabe, portocaliu, verde. pana simti nevoia sa te lasi.