| anabell a întrebat:

Cum te poti lasa de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pam_pam a răspuns:

Citeste Allen Car "In sfarsit nefumator". Daca vrei, ti-o trimit eu in format pdf. Ideea acestei carti e sa nu te lasi de fumat inainte sa termini cartea, si asta ca sa fii destul de 'copt' cand o termini, ca sa nu mai revii la fumat niciodata. Totodata, nici sa raresti tigarile nu trebuie, pana termini de citit. Autorul la un moment dat vorbea de el si spunea ca fuma 10 pachete pe zi, si ca fuma si in timp ce schimba un bec. I se parea stresant sa schimbe un bec si de aceea avea nevoie de tigara. In fine, ideea e ca aceasta carte te face sa realizezi ca nu ai nevoie fizic de tigara, ci psihic, si pentru ca autorul stie cum sa te ia, pana la urma poti sa reusesti. Cred. Bafta si lasa-mi id-ul tau daca vrei cartea! Apropo, daca nu e pentru tine cartea, asteapta pana sa zica acel fumator 'vreau sa ma las', ca altfel nici nu se va atinge de carte. Eu am inceput-o din curiozitate si sa stii ca deja imi schimbase putin mentalitatea. Ma rog. Bafta inca o data!

14 răspunsuri:
| unicka a răspuns:

Ambitie multa si mult succes

| MisterKat a răspuns:

Cu multa ambitie si vointa!

Mult Succes!

O zi faina!

Daniel.happy

| Gabystelistu95 a răspuns:

Nu e bine sa fumezi, fumatul poate dauna grav sanatatii.

| yuli10 a răspuns:

Cred ca e important sa elimini stresul din viata ta si rutina. evita momentele obisnuite in care fumai, daca de exemplu iti place sa fumezi o tigara dimineata la cafea, obisnuieste-te sa iti bei cafeaua in pat la tv. mergi in localuri de nefumatori. in loc sa dai banii pe tigari cauta un alt lucru in care sa investesti zi de zi, si aici e problema ca majoritatea dau banii respectiv pe dulciuri, motiv pentru care se si ingrasa dupa ce lasa viciul.
cauta de asemenea un alt tic obsesiv, cum ar mestecatul gumei, o bila de cauciuc mica in buzunar cu care sa te joci...
convinge-te ca e un obicei urat care o sa iti faca rau; de exemplu informeaza-te cu privire la cancer sau la bolile respiratorii si gandeste-te ca bolnavul respectiv ai putea fi tu intr-o zi. importanta e gandirea pozitiva si nu cea negativa in sensul ca nu trebuie sa iti propui "de azi nu mai fumez", ci "de azi o sa duc un stil de viata mai sanatos", pentru ca mintea omului reactioneaza mai bine la informatii astfel.
si evident vointa de fier.

| Dianna a răspuns:

Sunt niste pastile, dar se dau pe cerere in spitale.nu stiu foarte bine procedeul.pastilele iti provoaca stari de voma in momentul in care vrei sa fumezi.in scurt timp o sa ti displaca tigarile. te pup

| jo_7646 a răspuns:

Prin vointa!

| valentin_2770 a răspuns:

Trebuie sa ai vointa daca hotarasti sa te lasi de fumat nu mai pui deloc tigarea in gura ai terminat cu ea.Ca daca zici lasa ca fumez una azi la chef maine alta si tot asa nu o sa reusesti niciodata parerea mea. A propo eu nu sunt fumator dar asa sa lasat un prieten de-al meu bine vreun an acum iar fumeaza dar un an a reusit sa se lase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambitie...altceva nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Când iei această decizie sănătoasă, nu te gândi că este ultima țigară.
Cu un pic de ambiție și multe activități care să-ți distragă atenția, poți păcăli acest viciu.
Este greu câteva zile, la început, apoi ușor, ușor renunți și cu psihicul la fumat, nu numai cu cheltuiala pe ele.
Hai că poți!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thu vrei sa te lasi de fumat rolling on the floor)
Sau iti zice cineva "Lasa'te de fumat "
Nu e dorinta ta cu sigurantzawinking
Daca vroiai thu asta nu mai fumai de locwinking
Chiar ma enerveaza intrebarile de genu asta
Si sa nu imi spune'ti mie sa ignor pentru ca nu o sa fac asta
xoxoby dydee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu foarte multa ambitie

| chitz_6355 a răspuns:

Pai cand simti nevoia sa fumezi, mananca ceva ce-ti place mult. Sau cand esti pe strada, nu-ti mai lua cu tine tigarile, si ia-ti bomboane mentolate, iar cand vrei sa fumezi iei o bomboana. Sper sa te ajute sfatul meu.happy

| bog23 a răspuns:

Ai pe dracu sti cum sa faci cand iti vine sa fumezi si ai o tigara si te uiti sub papuc daca i o flegma inseamna cu nu te lasi de fumad da cand ai tigarui le calci in picioare eu is singurul care nu fumeaja de aicea? vreau si eu sa fumez sa mai slabes am 35 de kilograme pe dracu