| Lapusneanu a întrebat:

Cum v-ati lasat de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Inca nu m-am lasat

| Fluture a răspuns:

Cu multa vointa.

| Duucu a răspuns:

Nu m-am lăsat eu, dar l-am ajutat pe un prieten să o facă.Pur și simplu cănd ieșeam undeva iar el încerca să o facă, îi legam măinile.

| 0x11111051 a răspuns:

Desigur ca poti sa iti cumperi o tigara electrica, dar este un risc. Cel mai eficient, dar grea metoda este :

Sa te pui intr-o groapa de nisip, sa te acoperi cu nisip, pina la git, si alaturi de tine, la vreo 20-30 de cm, pune o tigara. Astfel daca te-ai pus corect, nu ai sa te poti misca, si uitatul lung la tigara, o sa te faca sa uiti de viciul asta. Cam vreo 30-1 ora, e destul.

Asta am vazut eu. Eu n-am incercat big grin, fiindca nu fumez.

Sau o alta metoda mai usoara ---> gumele de mestecat cu aroma foarte puternica, tot ajuta big grin

| LIN2010 a răspuns:

Cu mare vointa, am fost fumator de peste 40 de tigari pe zi, cand am luat hotararea sa incetez cu aceasta dependenta, a fost brusc, seara dupa 2 pachete de LM(cartonat-rosu)m-am hotarat ca de a doua zi sa nu mai fumez.Primele 6 luni, a fost groaznic, apoi a inceput sa fie mai usor si uite asa nu mai fumez de foarte multi ani(in septembrie 13, se inplinesc 12).Fi tare si nu ceda, succes.

| zuzualina a răspuns:

Simplu: nu am fumat laughing
Dar cu multa vointa poti. Sora mea asa a reusit happy

| Dєєa a răspuns:

Pentru cei care fumeaza de ani de zile nu este chiar atat de usor cum cred nefumatorii "trebuie sa ai vointa".
10 % dintre fumatori incerca sa se lase de fumat dintre acestia doar 1 % reusesc de la prima incercare.
Fumatul este un viciu foarte puternic, pe de o parte ai dependenta fizica provocata de nicotina cu o gramada de efecte adverse in cazul in care incerci sa te lasi (greata, ameteli, dureri de cap, diminuarea capacitatii de concentrare, foame excesiva, stare de nervozitate si agitatie, ingrasare, etc) si pe cealalta parte ai dependenta psihica, obiceiul in sine de a fuma.

Pentru inceput incearca sa te autoconvingi ca este foarte important sa te lasi de fumat, sa ajungi sa urasti tigara pentru raul care ti-l face, gandeste-te ce ai putea face cu banii care ii economisesti de pe tigari, urmareste o serie de documentare care sa iti intareasca ambitia de a renunta la fumat :
http://www.youtube.com/watch?v=HHA0HRjDgc8
http://www.youtube.com/watch?v=lEc-Rsv9pMc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=JNlP3ujyYmY&feature=related
iar pentru fumatorii care zic ca o data si odata tot vor muri sa se gandeasca cum ar fi sa moara in felul acesta din cauza fumatului:
http://www.youtube.com/watch?v=u_8BerrJg0M
Am avut nenumarate tentative esuate, am folosit diverse tratamente cum ar fi plasturii cu nicotina, pastile m-au ajutat foarte putin, in cele din urma am reusit cu ajutorul tigarii electronice.
Trebuie sa tii cont de nenumarati factori pentru a te lasa de fumat, cum ar fi o dieta potrivita, consum de apa mai ridicat pentru a elimina din sange toxinele care apar in urma dependentei, evitarea zonelor si anuturajelor in care se fumeaza mult, etc, cauta pe internet mai multe informatii, cu cat vei sti mai multe cu atat vei avea mai multe sanse sa reusesti sa renunti la acest viciu care omoara mai multi oameni decat toate accidentele de masina si crimele la un loc.

Funda?

| Piratul10 a răspuns:

Eu nu fumez dar iti pot da câteva idei.

Mai întâi redu din tigari in o săptămâna reduci 2-5 țigări si apoi următoarea săptămâna la fel.si cand iti vine din nou sa fumezi încearcă sa iei guma, cipsuri ceva ce iti tine gura ocupată.
Si poti sa încerci si țigăra electronica pentru ca aia nu iti face rău.

| NoisyDream a răspuns:

Cu vointa si multa ambitie! E totul psihologic daca reusesti sa iti impui ca nu mai vrei si nu mai ai nevoie sa consumi tutun pur si simplu vei renunta la acest viciu. Primele doua saptamani sunt mai grele pentru ca simti nevoia dar dupa aceasta perioada iti impui un stil de viata fara tigari. Daca vrei poti.

| Joker1305 a răspuns:

Am aruncat toate tigarile la gunoi sau le-am ascuns, bafta in a te lasa, Funda? big grin

| tony00best a răspuns:

Cati ani ai?

| Lapusneanu explică (pentru tony00best):

3 de cand fumez presupun ca asta conteaza varsta e chiar irelevanta