| anonim_4396 a întrebat:

Cunosc pe cineva care a consumat alcool in trecut, mai mult, a facut pauza de cateva luni si dupa s-a reapucat
La un moment dat sa zicem intr-o zi cand a baut ceva mai mult si s-a dus la culcare, dupa vreo 2 ore sau ceva timp pur si simplu se trezea din somn ca si cum ar fi somnambul si nu stia ce face, nu era constient ce face pentru o curta perioada de timp
De ce? [ tinand cont ca acest lucru nu se intampla cand nu consuma alcool si ca inainte nu s-a intamplat niciodata acest lucru]
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Alcoolul este bun daca este luat intr-o doza moderata.
Doctorul recomanda asta.
Alcoolul te poate omora daca este luat aiurea. Este o cale legala de a te sinucide.
Persoana respectiva ar trebui sa incerce, macar pentru o saptamana sa se lasa de bautura.
Orice bautura, nu conteaza daca e bere sau vin sau vodka, sa nu bea deloc.
Daca chestia cu somnambulismul se opreste, inseamna ca bautura nu-i face bine, si probabil, starea asta este provocata de nevoia de a bea.
Poate este somnambul din cauza ca organismul si creierul lui au ajuns la momentul in care deja au nevoie de bautura, a devenit dependet, si cauta involuntar bautura.
Daca dupa o saptamna de stat fara bautura se opreste, adica organismul ramane fara alcool deloc, si se stabilizeaza, sa nu mai bea, se poate transforma in ceva mai rau.
Daca lucrurile astea inca nu se opresc dupa un regim fara bautura, cel mai bine este sa te duci cu acea persoana la un doctor, si daca nu gaseste nimic, sa intrebi un psiholog, poate el are vreo idee ce ar putea avea.

| razvidamuye69 a răspuns:

De aia

| baftosu1survivor a răspuns:

Ei bine scumpa mea enoriasa, ai pus intrebarea exact pe cel mai potrivit site, si anume, unde am eu cont. Desigur ca intrebarea ta ne duce cu gandul la filmele rusesti ale alunui '78 -79'. Acolo se relata in detaliu problematica cu care te confrunti tu, ( dar nu vrei sa recunosti). studiile arata ca 68% dintre subiectii somnambuli sunt supusi la perversiuni... (ghiceste singura). ASADAR scumpa mea inferioara mai bine ai vorbi indeaproape cu andrey petcu