| alma200033 a întrebat:

Daca ai carie inseamna ca dintele acela este pierdut?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Daca mergi imedita la medic, curata caria, o plombeaza si dintele este bun si sanatos.
Doar daca lasi caria netratata mult timp, ajunge la pulpa, la nerv si atunci dintele este stricat si trebuie scos.
De aceea este bien sa mergi imediat la stomatolog, cand apare un punct la caria aia, ca-l trateaza imediat si nu doare deloc. In plus, iti salveaza dintele.

| alma200033 explică (pentru Violleta2022):

Am doar o pata, atunci nu e grav nu?happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru alma200033):

Depinde! Pata aia poate fii doar la suprafata, dar poate fii cariata in adancime... de aceea este nevoei uregnat de stomatolog, ca sa-ti salveze dintele.

| Lioana a răspuns:

Inseamna doar ca e stricat. Poate fi reparat dar nu mai e ca nou.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Probabil că nu.

| MihaiTheBest481 a răspuns:

Nu neaparat, depinde cum este caria, daca este doar la suprafata se elimina zona cariata si se pune in locul ei o plomba, mai pe scurt iti taie portiunea din dinte cariata, dar daca este o carie adanca, trebuie scos dintele