| sweex4427 a întrebat:

Buna dimineata.
Am o carie mica la dintele incisiv, m-am uitat pe internet si am vazut ca dintele o sa trebuiasca sa fie reconstruit si ma intrebam daca stiti cat cost o astfel de carie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Reconstructia se face numai in cazul in care maseaua este grav sau adanc cariata, sau sparta.
In rest, pentru o carie mica, superficiala de suprafata, se curata caria cu freza, si apoi se pune plomba.
Pretul este fixat de medic si de cabinetul respectiv.
Unii medici au pretentii la preturi mari, altii au tarife mici. Intreaba la mai multe cabinete stomatologice si vei afla.
Din pacate noi nu stim unde stai si ce cabinete stomatologice ai tu prin imprejurimi, ca atare, nu-ti putem spune preturile!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Depinde de cabinet si depinde cat de mare e caria, undeva la 80-150 lei maxim. Nu amana insa ca progreseaza si ajunge la nerv si pe urma e mult mai dificil de rezolvat si costa de 2-3 ori mai mult.

| untaken a răspuns:

Pretul depinde in functie de caria dintelui (80 - 200 lei). Caria nu progreseaza atat de repede si chiar daca ajunge sa "manance" dintele foarte tare incat sa descopere nervul, atunci mai exista o sansa de a merge la doctorul endodont pentru un tratament de canal si apoi se trece la reconstructia dintelui.