| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ai colesterolul foarte mare, acesta mai poate scade? Adică tu poți face ceva ca să îți scazi colesterolul (alimentație/medicamente)? Sau acesta este ireversibil și poți doar sa îl mentii și sa nu îl mai crești? Eu am colesterolul bun 38mg/dl iar colesterolul rau 194 mg/dl și trigliceride 208mg/dl. De menționat ca mai am și pulsul peste 100, iar de vreo 3-4 luni îmi răsună în ureche, adica eu îmi aud pulsul/cum bate inima în permanenta, nu este liniște complet, chiar dacă as sta intr-o camera izolata fonic, singurul zgomot ar fi acesta în ureche. Ma gândesc ca datorita colesterolului, acesta sa fi făcut asa puls? Ar fi de ajutor o părere, asta pana merg la un medic. Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nici nu trebuie sa te intreb ca sa-mi dau seama ca ai ceva kiograme in plus. O combinatie de LIV cu Esentiale si exclude din dieta zaharul (ala creste colesterolul). Nu ai un colesterol foarte mare, nu-ti face griji inutile, mai multa miscare si mai putini carbohidrati.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

75% il produce ficatul, restul depinde de alimentatie, efort fizic, ideea este sa faci analizele mai des si sa ai grija la carbo ca cresc trigliceridele =grasime in sange, carnea de peste, avocado scade

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista tratament medicamentos și îl poți scădea cu dieta și miscare