| Meli2314 a întrebat:

Daca ai diabet, si-ti amputezi piciorul, de ce rana nu se vindeca niciodata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Se vindeca daca ai grija de ea dar diabetul face in asa fel incat "distruge" terminatiile nervoase si in felul asta bolnavul nu mai simte durere in membrul afectat, de aceea nici nu il prea baga in seama, nu il spala, nu il curata pentru ca nu il doare. Si in plus afecteaza si sistemul cardiovascular (de la inima la sange si vasele de sange).