| StaRmAgiC a întrebat:

Daca ai febra musculara(si abia mai mergi) si esti si pe stop, mai e bine sa ma mai duc la sala sa continuii sa fac sport?

Am fost azi desii eram terminata la picioare abia mai mergeam de la febra musculara, si la sala chiar nu mai simteam nimic cand faceam miscare.Desi acum sunt mai terminata de cum am fost. Daca abia mai pot sa ma ridic de pe scaun.
Am auzit ca e bine sa fac dar mai ujor. Fetelor voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariaw a răspuns:

Poate n-o sa crezi dar durerea trece prin durere. Cel putin e valabil in cazul febrei musculare. Desigur prin asta ma refer la miscare usoara, care nu iti suprasolicita muschii, ci doar ii pun in functiune, pentru ca nu e tocmai indicat ca dupa o perioada de efort sustinut sa iei o pauza brusca. Trebuie sa fie o proces constant.

6 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cat esti pe stop (ciclu) este bine sa nu faci efort, sa nu stai in frig, sa mananci numai mancare calda (evita salatele in timpul asta). Dupa fiecare ciclu este bine sa mananci o supa de gaina concentrata in care ai pus angelica si putin ghimber (mananca si eventual ficat la gratar in timpul asta).

| BRG a răspuns:

Cred că ai nevoie de o pauză, cel mai bine ar fi să nu te mai forțezi, mai ales dacă abia mai poți merge, pentr-u febră la picioare, cred că ar merge un masaj ușor, multă sănătate, și nu te supăra că ți-am răspuns eu, știu că întrebarea era adresată fetelor, dar m-am gîndit că o să te pot ajuta.

| alexa a răspuns:

Mai ales ca esti si pe stop eu zic ca ar trebui sa incetezi zilele astea, ca apoi vei avea probleme si acolo jos si te va durea burta. te duci dupa ce. ti trece si te vei simti in stare.nu are rost sa te oboasesti acum si mai mult. fa treptat, mai puitin la inceput, mai mult apoi, pentru ca corpul sau se se invete.probabil pana acum nu ai mai facut atata miscare intr. o singura zi si normal ca ti.ai solicitat prea mult muschii

| lynysyk a răspuns:

Da trebuie sa mergi, trebuie sa faci ceva insa mai usurel.bafta

| StaRmAgiC explică:

Vai dar din contra ma simt bine dupa ce fac sporthappy
si daca stau zici ca sunt o babaciune

| bebbe22 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iei o pauza pana la terminarea menstruatie in acest timp o sa-ti treaca si febra musculara si nu te vei mai simti asa epuizata>big grin