Întrebare recomandată | KittyKa a întrebat:

am 15 ani si cam vreau sa slabesc, ca a venit vara. Problema e ca eu sunt o gurmanda si nu ma pot abtine. in schimb fac sport, am inceput programul lui Jillian Michaels, 30 day shred. am si niste celulita la picioare si as vrea s-o dau jos... Sunt deja in a 5-a zi a programului, plus ca sunt zile in care fac inot, adica ma duc la strand si mai ard pe-acolo calorii. Prima zi mi s-a parut un calvar si am jurat ca nu mai fac asta vreodata, transpiram ca un robinet si eram rosie ca o tomata (desi asa ma inrosesc eu de la efortul prea mare). nu mai aveam aer... iar a 2-a zi am capatat o febra musculara de nici nu puteam sa ma ridic de pe scaun. si totusi am continuat programul! (adica cand faceam sport in a 2-a zi, primele 5 minute am simtit febra dar dupa aceea deloc). cu toate ca am lucrat cu aceeasi intensitate, exercitiile executate corect, nu mai am febra musculara deloc, nu ma simt obosita deloc. este normal? s-ar putea ca dupa ce termin cu acest program, sa capat o febra musculara de nici nu pot sa ma ridic din pat? astept raspunsurile voastre. ah, si daca nu tin dieta pe parcursul acestui program, tot imi voi tonifia corpul, nu? mersi mult, astept raspunsurile voastre happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Black_Ics_1995 a răspuns:

Degeaba faci sport daca nu ai grija ce mananci, cat mananci si cum mananci. Alimentatia reprezinta 60% din munca ta.

2 răspunsuri:
| Spitz10 a răspuns:

Pai ca sa nu faci chiar asa mare febra musculara dupa ce ai termiant cu efortula ai putea sa mananci un baton de cerealea sau o lingura de zahar.Si febra musculara se duce cu mult mai mult cand faci efort.Nu,nu cred ca nu o sa te mai poti ridica din pat.Incearca sa te duci la inot cat mai repede deoarece inotul antreneaza aproape toti muschi(abdomen piept umeri spate biceps triceps si fesieri)si mai sunt cativa pe care nu-i stiu.Pentru un abdomen tonifiat ar fi bine sa faci abdomene inainte de culcare.Cate poti dar nu sa transpiri, doar cateva.Dar cel mai bun pentru a tonifia este alergatul.Incearca dimineata sa alergi o ora pe zi. Funda?

| doctorandus a răspuns:

Glumesti? Ai nevoie de 10 ore de mountain biking pentru a arde un Big Mac.