| Cσσкiє a întrebat:

Dacă ai fost diagnosticat cu sindrom cefalalgic de un medic specialist pediatru, e grav? Cum se manifestă? Are cea mai bună prietenă, ieri a fost la urgenţă şi mi - e frică rău pentru ea. Mulţumesc. sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sindomul cefalalgic nu e o boala, ci un simptom. Inseamna ca o doare capul dintr-o cauza necunoscuta (de obicei banala, dar poate fi si serioasa) si trebuie analize si investigatii pentru a afla cauza.

2 răspunsuri:
| Daria a răspuns:

Ergotamina contracta vasele cerebrale reducand amplitudinea pulsatiilor acestora, cauza durerii migrenoase. Efectul sau vasoconstrictor se manifesta indeosebi la nivelul arterei carotide externe si ramificatiilor sale. Cofeina, administrata per oral si in doze mici, actioneaza ca vasoconstrictor pe vasele cerebrale, si favorizeaza absorbtia ergotaminelor. Actiunea ambelor substante din compozitia produsului este sinergica.

Indicatii
Migrena, cat mai la inceputul crizei, cefalalgii, insotite de vasodilatatie cerebrala (cefalee histaminica).

Mod de administrare
La inceputul accesului migrenos se vor administra 1-2 drajeuri. Daca medicamentul se administreaza in plin acces, doza va fi repetata la interval de cateva ore. Drajeurile se administreaza cu putina apa, fara a fi zdrobite in gura.

Contraindicatii
Sindrom Raynaud, leziuni coronariene, tulburari circulatorii periferice, insuficienta hepatica sau renala grava, sarcina, ulcere gastrointestinale, asocierea cu eritromicina sau alte macrolide. Copii sub 10 ani, sarcina, alaptare.

Precautii
Produsul nu trebuie administrat ca tratament de fond al migrenei.
Atentie! Continutul produsului poate pozitiva teste de control antidoping.

Reactii adverse
Pot aparea tulburari circulatorii periferice si tulburari digestive (greata, varsaturi)

| Cσσкiє explică:

Mulţumeesc! kiss.