| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai ganduri sinucigase trebuie sa mergi la psihiatru pentru a te ajuta sa treci peste o iubire imposibila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Da, pentru ganduri suicidale este recomandat sa urmezi un tratament sub stricta supravegere psihiatrica.
Ai putea sa te internezi undeva pentru cateva saptamani si sa te reculegi (am inteles ca in strainatate se practica)

| Anesiss a răspuns (pentru IMC90):

Si daca ma internez inseamna ca sunt nebuna?

| IMC90 a răspuns (pentru Anesiss):

Lumea asa o sa te vada laughing
Dar eu zic ca e mai bine decat sa faci vreo tampenie.

| IMC90 a răspuns (pentru Anesiss):

De exemplu, eu aveam prieteni care se internasera din cauza etnobotanicelor.

| Anesiss a răspuns (pentru IMC90):

Pai nu trebuie sa stie; umea unde ma duc...le spun ca am plecat in vacanta

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Cel mai bun medic esti tu! Fii puternica, filtreaza ce merita, ai grija de tine, fa ce iti place si vei vedea intr-o zi cat de mare este pretul vietii!

| DarQueen a răspuns:

Nu la psihiatru ci la psiholog.

| NonEinstein a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai prima data, e bine ca si ei sa stie ce decizie vei urma.