| MrFunky2 a întrebat:

Daca ai hernie de disc,si te vindeci fara operatie, vei fi ca nou ca si cum nu ai fi avut niciodata problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Anumite lucruri tot iti vor fi interzise.Ca nou, nu mai e niciun om, dupa o boala.Dar poate fi bine sau rau.Stiu ca nu e voie sa care greutati, sa ridice, sa impinga... cam orice impune un efort mare.

| CuriousStuff a răspuns:

Odata ce ai avut o boala corpul, de cele mai multe ori, o s-o resimta toata viata, exista extrem, extrem de putine boli care se vindeca cu restitutio ad integrum, adica fara a lasa nici-o urma.
Trebuie sa fii mult mai prudent cu efortul, cu ridicarea greutatilor pentru ca e foarte posibil sa recidiveze daca ai avut odata hernie de disc. Si a doua oara e posibil sa nu se mai poata trata fara interventie chirurgicala.

| Mirelaaaaaaaaaa a răspuns:

Pai depinde... daca faci anumite chesti care ti le spine doctorul sa nu le faci, poate sa-ti apara iar! Asa ca ar fi mai bine sa te operezi dupa parerea mea.