| Andreea9222 a întrebat:

Daca ai paradontoza te dor si dintii sau doar este o problema legata de gingii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care sunt simptomele paradontozei?

De cele mai multe ori, paradontoza incepe cu placa bacteriana care se intareste si formeaza tartrul. Acesta, o data depus, este aproape imposibil de indepartat printr-un simplu periaj si de aceea, in lipsa unui detartraj efectuat de medicul stomatolog, se ajunge la inflamarea si iritarea gingiilor, urmata de sangerarea lor, afectiune ce poarta denumirea de gingivita. Sangerarea gingivala este primul stadiu al evolutiei paradontozei si daca nu se iau masuri urgente, boala va evolua lent, ducand in final la pierderea dintilor.

Principalele simptome ale bolii paradontale:

- sensibilitatea, inrosirea si inflamarea gingiilor;
- sangerarea gingiilor la periaj sau atunci cand se foloseste ata dentara;
- prurit gingival (mancarime a gingiilor);
- gust neplacut in gura si respiratie urat mirositoare;
- mobilitate dentara;
- retragerea gingiilor cu dezvelirea progresiva a radacinii dintelui, fapt ce provoaca o sensibilitate crescuta a dintilor la rece, cald sau dulce;
- scrasnit involuntar al dintilor;
- senzatie de disconfort si tensiune gingivala, precum si dureri la masticatie;
- infectie intre dinti si gingii sau abcese.