| Bianca777 a întrebat:

Dacă ai sindromul Gilbert, se poată sa creasca si fosfataza alcalina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| aimullah123 a răspuns:

Oamenii iti vor spune tot de pe net. Sunt sigur ca pui intrebarea asta deoarece ai citit pe net ca ar putea avea ca si cauza, o boala grava. Cand e vorba de interpretarea analizelor nu mai citi de pe net si nu intreba alti oameni. Medicul iti va spune cu totul si cu totul altceva decat citesti pe net. Pe net sunt scrise niste lucruri generale dar nu toate au fost scrise de medici. Tu ai nevoie sa afli ce a determinat aceasta crestere la tine, nu ce ar putea determina cresterea ei in general. Ba mai mult decat atat, s-ar putea sa fie nevoie sa vada si restul analizelor pentru a putea spune cu exactitate.
Sfatul meu este sa nu mai citesti de pe net si sa nu iti mai faci griji, macar pana aflii cauza.