| syme a întrebat:

Daca ai vedea un om cazut pe strada (despre care stii ca nu este beat), ai fi in stare sa-i acorzi primul ajutor sau te-ai panica?

La "a fi in stare" nu ma refer neaparat daca ai avea curaj, ci mai degraba daca ai sti ce sa faci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Am patit o data sa trec pe langa un batran cazut pe spatiul verde de langa trotuar, era bine imbracat, era seara si mergeam la servici dar m-am oprit langa el si l-am intrebat ce probleme are. Am ramas stupefiata cand am vazut ca batranul era de fapt beat dar mi-a fost mila de el, era seara si destul de rece afara. Am incercat sa-l ridic dar nu reusea nicicum, a avut bun simt si mi-a multumit si mi-a spus sa-l las acolo fiindca nu va reusi sa se ridice.

| JeSa a răspuns:

Desigur(!), nici nu ar mai intra sintagma, de "a fi in stare", fiindcă îs conştientă că, acel om deodată căzut are nevoie de ajutor. Aşadar, nu m-aş "panica", ci m-aş rezuma doar la faptul(/gestul), de a-mi "ajuta aproapele"!happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu stiu ce sa fac in orice situatie, insa as incerca sa ajut asa cum stiu mai bine.

| cretzufinish a răspuns:

Nu, nu este indicat, atat timp cat nu stii nimic despre acel om, poate fi beat cum ai zis si tu, accidentat sau chiar agresat. In cazul ultimei variante ce te-ai face daca te-ar lua autoritatile la intrebari? Ma opresc, ma uit indeaproape, fara sa-l ating si eventual sun la 112.

| Vizitiul a răspuns:

Depinde daca-l cunosc! Nu m-as panica! Nu ridic strainii de pe jos, nu stii ce fel de om e, nu stii ce intentii are.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

M-am confruntat cu situatia. I-am luat pulsul, traia, asa ca am chemat ambulanta. Arata ca om al strazii, dar nu mirosea a alcool.
Si da, stiu in ce consta primul ajutor si as putea sa-l ofer fara sa ma panichez.

| Leea1234 a răspuns:

Sincer...nu prea as sti ce sa-i fac, poate doar sa-i pun ceva (o geaca, un pluover)sub cap, l-as inveli daca as avea cu ce, si as suna la 112!

| Atotstiutorul a răspuns:

NU, poate sa fie o diversiune! poate de fapt omul nu e lovit si vrea sa imi fure banii, sau poate vrea sa abuzeze sexual el si cu "baietii" lui care pandesc la colt. As intervenii in ajutorul lui numai daca as fii cu mai multi prieteni sau cu mai multe pers in jurul meu. altfel NU

| Irina a răspuns:

Da si era cazut exact langa spital, au trecut mai multe masini de salvare pe langa el si nici nu l-au bagat in seama. Eram eu cu masina si l-am dus pana la Urgente.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

De stiut as sti. Am fost pe la cercetasi in copilarie si pe langa noduri si focuri de tabara, m-au invatat si tehnici de prim ajutor.

| bnj a răspuns:

Da as fi in stare sa-i acord primul ajutor. De ce s-ar panica cineva? Pana la urma daca este sa moara, va muri oricum.

| sorin16 a răspuns:

In cazurile de "cazut in strada", medicii de la urgenta iti spun sa nu ridici victima de jos, eventual sa nu ii schimbi prea mult pozitia, pentru ca ii poate fi fatal (crede-ma ca am asistat la cateva cazuri de "cazut in strada" si am primit instructiuni prin telefon de la medicii de la urgenta).

| ruxandra_6631 a răspuns:

happyChiar mi s-a intamplat in timp ce conduceam sa vad un barbat cazut pe jos si doi tinerii panicati care stateau langa el.Am oprit brusc deoarece barbatul era cazut in intersectie. Daca un sofer mai vitezoman ar fi trecut pe acolo l-ar fi omorat cu siguranta. I-am verificat pulsul, l-am intrebat daca il doare ceva si m-am uitat daca e lovit la cap.Era putin lovit la cap, dar am apreciat ca atata timp cat nu avea dureri putea fi mutat din intersectie.Am luat deci masurile necesare sa acord primul ajutor. A fost o experienta deosebita sa pot ajuta. Un moment interesant a fost cel in care omul a crezut ca sunt ingerul luihappy.(eram imbracata in alb)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma pricep la respiratie artificiala si masaj pe cord.as suna la 112, daca nu e beat.si as incerca sai acord primul ajutor pana vine smurdul.

| fastlane a răspuns:

Primul lucru ar fi sa sun la 112 abia apoi as incerca sa il ajut pentru ca daca are intentii rele macar pe mine sa ma gaseasca smurd-ul injunghiat peacolo dar daca nu anunti pe nimeni nu stii la ce sa te astepti niciodata