| NiNi_8026 a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa acorzi primul ajutor unei persoane care lesina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

Suni la 112 si ceri acolo indicatii

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Se aplica regula ABC, airway-breathing-circulation. Primul lucru dai capul persoanei lesinate pe spate, ii deschizi gura si te uiti daca are ceva in gura/ pe gat cu ajutorul flashului de la tel. Pui urechea la nas, asculti daca respira, te uiti la torace si abdomen daca se ridica/misca. Daca respira, il pui in pozitie laterala de siguranta. Daca nu respira, treci la pasul urmator, in care ii faci compresiuni toracice 30 si 2 respiratii la gura. SI o tii asa pana vine echipajul de urgenta.