Întrebare recomandată | MariaMelnic a întrebat:

Dacă alerg dimineța între orele 6 și 7, la ce oră se recomandă să iau micul dejun? La 5:30 e ok sau ar fi mai bine la 5 (imediat ce m-am trezit)? Și ce alimente ar trebui să consum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Naspa6969 a răspuns:

Paii este indicat sa faci sport dupa cel putin 45 de minute dupa ce ai mancat. Trebuie sa mananci alimente care contin fibre si energie pentru alergare ca sa -ti hranesti organismul. Poti manca de exemplu niste oua fierte, niste cereale integrale (adevarate) si sa bei un fresh de portocale sau un suc 100% natural. Si ca sa fii si odihnita, destul de odihnita trebuie sa dormi cel putin 8 ore happy. Spre ca te-am ajutat. Mult succes!

9 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Eii cum sa alergi cu burtica plina de mancare si ceai si din astea. Mananci dupa ce vi de la alergat, pe la ora 7, 30-8 si trebuie sa mananci cat mai variat pentru ca masa de dimineata nu va ingrasa niciodata pentru ca e folosita pe energia corpului pentru intreaga zi oricum pierzi energie de la alergat daca nu mananci bine nu o sa mai rezisti sa fugi nu o sa ai energie pentru asta, o sa te simti obosit(a)si fara chef. Trebuie sa contina minim 5 alimente (din fiecare cate putin) masa de dimineata,lapte,branza,oua,sunca,cereale,unt,paine graham sau secara sau neagra,miere, un fruct,(banana kiwi, portocala, mar) orice, tu le alegi.

| fuzzer a răspuns:

De dimineata e indicat, sa mananci

-2, sau cate poti, despre oua e vorba
-branzeturi, lactate.

Răspuns utilizator avertizat
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Sora mea si cu mine nu mancam inainte sa iesim la alergat, doar dupa ce venim acasa.

| GigiManivela a răspuns:

Fuzzer, nu mai vorbi daca nu stii. NU manca INAINTE sa alergi. Mananca dupa ce ai facut asta si aici are dreptate fuzzer, oua, branza, legume, fructe, etc.

| AddaRosee a răspuns:

Mai bine la 5 cand te trezesti ca sa nu alergi imediat dupa ce ai mancat ca sa nu iti vina rau.Ai putea manca cel mai bine de exemplu o salata(rosii castraveti branza) si ce iti mai place tiewinking
Incearca iti va fi de folos.Numai bine

| stefan1234567 a răspuns:

Daca vrei sa faci miscare dimineata alergand nu manca inainte de a fugi,iar dupa aceea sa maninci branzeturi, oua, lactate, iar la sfarsit manci un mar, o banana! Fundaa?

| ninastar a răspuns:

Mananca dupa ce alergi si mananc dupa 45min tot ce doreste sufletelu tau doar ca in cantitati mici si numai pina la orele 12, dupa 12 numai salata si alimente fierte sau coapte pina la 18 si atit si sigur multa apa

| Para1599 a răspuns:

Ar fi ok sa il iei atunci cand te trezesti iar apoi sa faci sport! Si ar fi de preferat sa mananci ceva lactate sau niste ochiuri cu o feliuta de paine neagra!