| Dizzydizz a întrebat:

Daca alerg un km fara oprire si daca alerg in alta zi 1 km cu 2 opriri incetineste datul jos din greutate?
Adica e mare diferenta daca faci o pauza scurta de 1 min?
Pentru ca eu mai mult de 5 min nu pot alerga

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

O, Figura mica ce esti, Ma bucur din suflet si sincer cind aud si vad ca fete tinere fac sport De acea da-mi voie sa te felicit pentru faptul ca alergi si doi metrii dar alergi Acum sa revin la intrebarea ta; Poti alerga cat vrei tu si cat poti tu Important este ca sa transpiri cat mai mult, Cu cit transpiri mai mult cu atat vei slabi mai mult si mai repede Si atunci este bine ca dupa ce alergi sa nu-mi spui ca nu poti sa sari putin coarda Sarind coarda dupa ce ai alergat Anumite zone ale corpului tau se modifica binenteles spre bine Corpul va deveni mai atletic mai frumos mai sportiv Deci ------la treaba si numai cu ambitie si daruire vei putea da jos din greutate Si cu asta inchei Hrana sa fie normala, Sa nu incepi sa faci foamea ca nu este bine Pa Pa Pa

7 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sportul nu se face in acest fel avand in vedere ca esti incepatoare. Azi alergi putin, maine ceva mai mult si tot in acesta ordine de idei. Toate astea pentru a evita febra musculara. E irelevant sa alergi putin si tare, relevant e sa alergi cu o viteza meschina, constanta, de lunga durata pentru a provoca transpiratia. Grija cu alimentatia (in special seara, inainte de somn, pentru ca organismul se afla intr-o stare de repaus si nu poate arde caloriile, prin urmare, o sa se depuna pe burtica.) Toate bune.

| shadovv a răspuns:

Pai cand esti odihnita incearca sa alergi cat poti de mult dar cand ai febra musculara fa opriri ca altfel prelungesti febra

| dulcik a răspuns:

Din contra ca e bine sa te si opresti sa faci pauze.Si ai grija bea multa apa ca sa nu te dezhidratezi sa mai faci si cine stie ce prostie sa te imbolnavesti

| Maria_1984 a răspuns:

ANDA are dreptate!
Fa opriri! Nu afecteaza cu nimic datul jos din greutate!
Ia'ti cu tine tot timpul si ceva de baut!

| Anda_5509 a răspuns:

Nu. daca alergi fara opriri si repede e mai rau, pentru ca obosesti ff repede si o sa te doara ficatul.
Mai bine mai incept si cu opriri...si sa bei ff multe lichide.

Succes:*!

| pyma a răspuns:

"Daca transpiri mai mult, slabesti.
Transpiratia este formata din apa si sare, deci nu are nici o legatura cu arderea grasimilor. Este adevarat ca printr-o transpiratie abundenta se elimina multa apa si, o data cu ea, cantarul pare sa-ti devina aliat, dar te va dezamagi imediat ce vei incepe sa te hidratezi... Indiferent ce credeai pana acum, tine cont de faptul ca, transpirand, nu faci decat sa te deshidratezi. Transpiratia este doar o metoda a corpului de a-si mentine temperatura constanta si nu un truc pe care sa il folosesti in lupta cu kilogramele."
http://www.eva.ro/......-2859.html
In concluzie, transpiratia nu are legatura cu slabitul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu sunt alergozaur. dar de slabit ...neam.degeaba, daca eu seman cu parintii mei? sunt frumos ca mama si destept ca tata. iar greutate cat amandoi la un loc.cat sa mai pot si eu?